Perihan Mağden Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Ağustos.1960
Perihan Mağden kaç yaşında: 63
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yazar
Perihan Mağden doğum yeri: İstanbul

Perihan Mağden Kimdir?

Perihan Mağden, Türkiye P.E.N. Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği’nin önde gelen üyelerinden biridir.

20 Ağustos 1960 İstanbul doğumlu olan Perihan Mağden, makine mühendisi babası Etem Mağden ve annesi Tülay Tuna’nın kızıdır. Ailesinin 10 yaşında boşanmasının ardından eğitimine devam eden Mağden, 1971’de İstanbul Maçka İlkokulu’ndan, 1976’da ise İngiliz Kız Ortaokulu’ndan mezun oldu. Liseyi 1979’da Robert Kolej’de tamamlayan Mağden, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi aldı ve 1983’te buradan mezun oldu. Üniversite sonrasını ise 3 yıl boyunca Hindistan, Japonya ve ABD’de geçirerek Asya’ya bir gezi yaptı.

Perihan Mağden, 1997-2005 yılları arasında Radikal gazetesinde çalışma imkanı buldu. 2005 sonbaharında ise Yeni Aktüel dergisinde köşe yazıları yazmaya başladı. 2006 yılında kaleme aldığı “Vicdani Red Bir İnsan Hakkıdır” yazısı nedeniyle “basın yoluyla halkı askerlikten soğutma” suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ama yargılandığı davadan beraat etti. 2006 Ekim’inden itibaren RED dergisinde yazmaya başladı ve 2007 Şubat ayı itibariyle tekrar Radikal gazetesinde yazılarına devam etti. Son olarak 2011-2012 yılları arasında Taraf gazetesinde yazıları yayımlandı.

1991 yılında yazdığı “Haberci Çocuk Cinayetleri” romanı ilk defa 2008 yılında Hollanda ve Rusya´da okuyucularla buluştu. 2002’de yazdığı “İki Genç Kızın Romanı” ise yönetmen Kutluğ Ataman tarafından sinemaya uyarlandı.

Mağden, yazılarındaki sıra dışı dil kullanımı ve popüler kültür eleştirileriyle tanındı. Kendine has bir yazı dili oluşturan Mağden, çokça konuşulan ve tartışılan bir isim haline geldi.

Perihan Mağden, Arnavutköy’de yaşamaktadır ve 1994 yılında evlendi. Melek isimli bir kızı vardır.

Ödülleri : 2008 yılında Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nü kazanmıştır.

Kitapları : 1991’de yazdığı “Haberci Çocuk Cinayetleri”nden 2012’de yazdığı “Yıldız Yaralanması”na kadar birçok eseri bulunmaktadır.

Perihan Mağden haberleri

Perihan Mağden, Perihan Mağden biyografisi, Perihan Mağden hayatı, Perihan Mağden özgeçmişi, Perihan Mağden hakkında, Perihan Mağden doğum yeri
Perihan Mağden fotoğraf, Perihan Mağden video, Perihan Mağden resim, Perihan Mağden kimdir?, Perihan Mağden kaç yaşında?, Perihan Mağden nereli,
Perihan Mağden memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!