Perran Kutman Biyografisi

Doğum tarihi: 30.Kasım.1949
Perran Kutman kaç yaşında: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu
Perran Kutman doğum yeri: İstanbul

Perran Kutman Kimdir?

Perran Kutman, gerçek adıyla Perran Kanat, Türkiye’nin en sevilen ve yetenekli tiyatro ve sinema oyuncularından birisidir. Özellikle komedi türünde verdiği etkileyici performanslarla bilinen Kutman, Perihan Abla dizisinde canlandırdığı karakterle geniş kitleler tarafından çok sevildi. Perran Kutman’ın saygınlığı, Kırgıriye, Görgüsüzler, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Köyden İndim Şehire gibi dikkat çekici filmlere katkı sağladı.

30 Kasım 1949’da İstanbul’da doğan sanatçının anne ve babası Sabriye Kanat ve Rıdvan Kanat, Kutman 8 yaşındayken boşandılar. Küçüklüğünden beri oyunculuğa ilgi duyan Kutman, eğitimine İstanbul Belediye Konservatuarı’nda devam etti. 1967’de Ulvi Uraz Tiyatrosu ile sahne kariyerine başladı.

Kutman, 1969’da Nisa Serezli, 1973’te Sezer Sezin ve 1980’de Miyatro ile sahne aldı. Tiyatroda son performansı 1987’deki Artiz Mektebi’deydi.

Yeşilçam’ın da dikkatini çeken Kutman, 1971’de Müjdat Gezen ve İlhan Daner ile Kaynanam Tatilde’de rol alarak sinema dünyasına giriş yaptı. Destekleyici rollerde yer aldığı Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner ve Hababam Sınıfı’ndan sonra, Gırgıriye filminde Sabahat karakteri ile unutulmaz bir iz bıraktı.

Müjdat Gezen ile başrol paylaştığı bir dizi televizyon projesinde yer aldı ve en önemlisi Perihan Abla oldu. Bu dizide harika bir performans sergileyen Kutman, televizyon tarihinin en çok izlenen yapımı oldu. Dizi sona erdikten sonra, çekimlerin yapıldığı Kuzguncuk’ta bir sokak adını aldı.

Kutman, oyunculuk kariyerine TV dizilerinde devam etti ve Kızlar Yurdu, Şehnaz Tango, Bir Kadın Bir Erkek, Üzgünüm Leyla ve Hayat Bilgisi gibi dizilerde performans sergiledi.

Sanatçı, ilk evliliğini 1972’de Hüseyin Kutman ile yaptı ve 1979’da boşandı. 1980’de ikinci evliliğini müzisyen Koral Sarıtaş ile yaptı.

2014 yılında Perran Kutman, “Ah Neriman” adlı dizide Sezin Akbaşoğulları, Tarık Ünlüoğlu, Avni Yalçın ile başrolde oynadı. Bu dizi ve diğerleri, Kutman’ın tiyatroda ve sinemada sergilediği yetenekli oyunculuk kabiliyetine ek bir katkı sağladı.

Perran Kutman haberleri

Perran Kutman, Perran Kutman biyografisi, Perran Kutman hayatı, Perran Kutman özgeçmişi, Perran Kutman hakkında, Perran Kutman doğum yeri
Perran Kutman fotoğraf, Perran Kutman video, Perran Kutman resim, Perran Kutman kimdir?, Perran Kutman kaç yaşında?, Perran Kutman nereli,
Perran Kutman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!