Pete Waterman Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Şubat.1947
Pete Waterman kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Prodüktör, Müzisyen
Pete Waterman doğum yeri: Coventry, West Midlands, İngiltere

Pete Waterman Kimdir?

Gerçek adı Peter Alan Waterman olan İngiliz prodüktör, şarkı sözü yazarı ve aynı zamanda televizyon sunucusu olan, ayrıca Coventry Bears rugby takımının başkanıdır. Mike Stock ve Matt Aitken ile birlikte 1980’lerde dünyanın en önemli prodüktörlerinden biri olup pop müziğin gelişimine öncülük etmiş, çok sayıda yeteneği öne çıkarmıştır. Rick Astley, Band Aid II, Laura Branigan, Donna Summer, Jason Donovan, Samantha Fox, Gloria Gaynor, La Toya Jackson, Elton John, Judas Priest, Mel and Kim, Kylie Minogue, Pepsi&Shirlie, Cliff Richard, Sabrina Salerno, Mandy Smith, Sybil, Sonia ve Yell gibi sanatçılar, Waterman’ın yardımıyla üne kavuşmuşlardır. Stock Aitken Waterman sonrasında “hit” kavramı ve pop müziğin altın dönemi Waterman ile yaşanmıştır. Kendisine genellikle “Pete Waterman Pop’un ta kendisidir” denmektedir.

1947 yılında Coventry, West Midlands, İngiltere’de doğmuştur. Küçük yaşlarda müziğe ilgi göstermeye başlayan Waterman, bir okula kaydolmuş olsa da mezun olamamıştır. Hayatı, Mike Stock ve Matt Aitken ile tanıştıktan sonra tamamen değişmiştir. Bu üçlü, 1980’lerin en önemli prodüktörleri olmuş ve birçok ismi tanınır hale getirmiştir.

1980’lerin başında İngiltere’de müzik endüstrisi henüz gelişmemişti. Evrimini tamamlamamış “Pop” türü nedeniyle birçok yetenek keşfedilmeyi bekliyordu. Waterman, Stock ve Aitken, 1984 yazında Divine grubu için bir single kaydetmişlerdir. Bu single “You Think You’re a Man” adını taşıyor ve İngiltere listelerinde 16. sıraya çıkmıştı. Bu üçlü için büyük bir başlangıç olmuştu. Aynı yıl, Hazell Dean tarafından seslendirilen “Whatever I Do” isimli prodüksiyonları 4. sıraya yerleşmişti ve bu durum, liste başarısı için fazla beklememelerine neden olmuştur. 1985 yılında Dead or Alive hiti “You Spin Me Round” ile nihayet İngiltere listelerinde bir numaraya ulaşmışlardır.

Bu başarı, üçlünün İngiltere’de tescillenmişti. Bu dönemde, müzisyenler ve menajerler, Stock Aitken Waterman’in peşine düşmeye başlamışlardı. Bunlardan biri Siobhan Fahey idi. Bananarama grubunun bir üyesi olan Fahey, grubunun kaderini değiştirmek için Stock Aitken Waterman’ın stüdyosunda olmaları gerektiğini biliyordu. Shocking Blue’un “Venus” adlı şarkısını tekrar seslendiren grup, Waterman’ın himayesine girmiş ve bu şarkının başarısı İngiltere’yi aşıp Amerika’ya ulaşmıştı. Billboard listelerine giren “Venus” hiti, üç prodüktörü dünya çapında ünlü yapmıştı çünkü Billboard’da haftalarca bir numarada kalmıştı.

Bananarama’nın sonraki hit şarkıları “Love in the First Degree”, “I Can’t Help It” ve “I Heard a Rumour”, ile başarılarına başarı katan prodüktörler, yeni projeler üretmeye ve yeteneklerle tanışmaya devam ettiler. Bu yeteneklerden biri, daha sonra pop müziği tarihinde önemli bir sayfa açacak olan, “Neighbours” dizisinde yükselen yıldız Kylie Minogue idi. “Kylie” albümü, 1988 yılının en çok satan albümü ve son on yılın en çok satan albümlerinden biri olduğunda, pop türü yeniden tanımlanmış oldu.

Zenci olduğuna dair bir şüphe duyulmayan Rick Astley’in sesi de, kısa ve başarılı müzik kariyerini Stock Aitken Waterman’a borçluydu. Jason Donovan, Kylie’nin sevgilisi olurken, 1989’da çıkan “Ten Good Reasons” albümü ile tüm dünyanın dikkatini çekti. Artık tüm dünyadaki walkmanlerde Stock Aitken Waterman müziği çalınıyordu.

Stock Aitken Waterman imparatorluğunun yıldızları artmaya devam etti. Müzik konusunda yolu açan Pete Waterman’ın bir başka tutkusu da demiryolları ve lokomotiflerdi. Waterman, 2004 yılının sonunda, müziğe katkılarından dolayı New Year’s Honours tarafından OBE ödülüne layık görüldü.

Waterman, hayatı boyunca üç kez evlendi; Elizabeth Reynolds, Julie Reeves ve Denise Gyngell ile. Toplamda dört çocuk sahibi oldu. Ayrıca “I Wish I Was Me” adlı otobiyografik bir kitap yazdı.

Pete Waterman haberleri

Pete Waterman, Pete Waterman biyografisi, Pete Waterman hayatı, Pete Waterman özgeçmişi, Pete Waterman hakkında, Pete Waterman doğum yeri
Pete Waterman fotoğraf, Pete Waterman video, Pete Waterman resim, Pete Waterman kimdir?, Pete Waterman kaç yaşında?, Pete Waterman nereli,
Pete Waterman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!