Pınar Selek Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Ekim.1971
Pınar Selek kaç yaşında: 52
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Sosyolog, Yazar
Pınar Selek doğum yeri: İstanbul

Pınar Selek Kimdir?

İstanbul’da, 8 Ekim 1971 tarihinde alanında tanınmış bir avukat olan Alp Selek’in kızı olarak dünyaya gelen Pınar Selek, aynı zamanda avukat Seyda Selek’in de kız kardeşi. Özel Fransız Lisesi Notre Dame de Sion’da ortaokul ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra genç Selek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümüne geçti. Burada ‘Babiali’den İkitelli’ye, Mürekkep Kokusu’ndan Plazalara’ başlığıyla yazdığı tezi birincilikle tamamladı. Yüksek lisansını aynı üniversitede yapan Selek, 7 Mart 2014’te Türkiye’deki muhalif hareketlerin birbirleriyle etkileşimi isimli doktora tezini Fransa’da Strazburg Üniversitesi’nden onay alarak tamamladı. Strazburg dışında, Selek Fransa’nın Sophiantipolis şehrindeki UDEL Üniversitesi’nde ekonomi-politik dersleri de aldı. 4 Ekim 2013 tarihinde ise Pınar Selek, Fransa Lyon’da bulunan École Normale Supérieure’den fahri doktora unvanını aldı.

Pınar Selek tanınırlığını genişletmek adına kadınlar, Romanlar, LGBT toplumu, sokak çocukları, seks işçileri ve Kürtler üzerine sosyolojik çalışmalar yaptı. Selek’in yazdığı kitapların Türkçe, Almanca ve Fransızca versiyonları okurlarla buluştu. Bu kitaplarla birlikte, Selek aynı zamanda feminist dergi Amargi’nin de kurucularındandi. Amargi Kadın Dayanışma Kooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı ve bir süre derginin editörlüğünü yapmayı sürdürdü.

Selek, Meksika’da başladığı Zapatista isyan hareketine dikkat çekmek için Ya Basta! Artık Yeter adlı çeviri/derleme çalışmasını tamamladı. Bu kitap 1996 yılında Belge Yayınları etiketi ile okurlarla buluştu.

İstanbul’da ikamet eden Selek, PKK ile ilgili yapılan bir araştırma nedeniyle 1998 yılında terör suçundan şüphelenilerek tutuklandı. İki yıl altı ay hapis yattıktan sonra, 2002 ve 2006 yıllarında beraat kararı aldı. 1998 yılında İstanbul Mısır Çarşısı’nda yaşanan ve 7 kişinin ölümüne, 127 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamanın faili olarak gösterildi. 24 Ocak 2013’te Yargıtay tarafından bu suçla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına karar verilse de 19 Aralık 2014 tarihinde İstanbul 15.Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararıyla serbest kaldı.

Pınar Selek’in yayınlanmış kitapları:
2004 – Barışamadık
2008 – Sürüne Sürüne Erkek Olmak
2011 – Maskeler Süvariler Gacılar
2011 – Yolgeçen Hanı

Çocuk kitapları:
2010 – Yeşil Kız
2010 – Su Damlası

Çevirdiği eserler:
1996 – Ya Basta! Artık Yeter! (Subcomandante Marcos)

Pınar Selek haberleri

Pınar Selek, Pınar Selek biyografisi, Pınar Selek hayatı, Pınar Selek özgeçmişi, Pınar Selek hakkında, Pınar Selek doğum yeri
Pınar Selek fotoğraf, Pınar Selek video, Pınar Selek resim, Pınar Selek kimdir?, Pınar Selek kaç yaşında?, Pınar Selek nereli,
Pınar Selek memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!