Prof.Dr.Haydar Baş Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Ocak.1970

Ölüm tarihi
Haydar Baş kaç yaşında öldü: 50
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Siyasetçi, Yazar, Akademisyen
Haydar Baş doğum yeri: Trabzon
Ölüm yeri: Akçaabat ilçesi, Trabzon

Prof.Dr.Haydar Baş Kimdir?

Haydar Baş, 28 Ocak 1947’de Trabzon’da doğdu ve eğitim hayatına da bu şehirde başladı. Trabzon’da ilk, orta ve lise eğitimini tamamlayan Baş, üniversite eğitimi için Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nü tercih etti ve 1970 yılında bu okuldan mezun oldu.

Akademik kariyerine Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde devam eden Baş, “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konulu teziyle yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri sonucunda profesörlük unvanını da aynı üniversiteden kazandı.

Haydar Baş, şu anda Bakü Devlet Üniversitesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor. Öğretmenlik kariyerinin yanı sıra, Mefkureci Öğretmenler Derneği’nin Trabzon Şubesi’nin başkanlığını da yaptı ve farklı liselerde toplamda yedi yıl öğretmenlik yaptı.

Aynı zamanda araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Haydar Baş, “BAŞ” Şirketler Grubunun, Trabzon Gıda Ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret Ve Sanayi A.Ş.’nin Bölge Müdürlüğü’nu yaptı. Başının kurduğu şirketler arasında ayrıca BAŞ Çelik Fabrikaları, BAŞ Ticaret A.Ş. ve BAŞ Isı Sanayi de yer alıyor.

Bağımsız Türkiye Partisi’nin kurucusu olan Haydar Baş, Ali Gedik’in genel başkanlığından sonra bu partinin genel başkanlık görevini yürüttü. Aynı zamanda Türkçe’den başka Fransızca, Arapça, Farsça ve Azerice biliyor ve ICMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusu ve başyazarı. Ayrıca Meltem TV, Mesaj TV, Yeni Mesaj Gazetesi gibi medya kuruluşlarının da sahibi.

Eserleri ve fikirleri, dünya genelinde ve Türkiye’de farklı üniversitelerde lisansüstü tez ve akademik araştırmalara konu oldu, ayrıca yurtdışındaki araştırma ve düşünce kuruluşlarından 30’un üzerinde ödül aldı.

Haydar Baş, Ayşe Baş ile 1969’da dini nikahla, 1971’de ise resmi nikahla evlendi ve bu evlilikten 8 çocuğu oldu. Diğer eşlerinden olma çocuklarıyla toplamda 18 çocuğu bulunuyor.

Haydar Baş, 14 Nisan 2020 tarihinde tedavi gördüğü Yoğun bakım servisinde corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Bağımsız Türkiye Partisi, Baş’ın ölümünün ardından 23 Nisan 2020 tarihinde yapılan telekonferans toplantısı sonucunda genel başkanlık görevine 29 yaşındaki oğlu Hüseyin Baş’ı seçti.

Prof.Dr.Haydar Baş haberleri

Prof.Dr.Haydar Baş, Prof.Dr.Haydar Baş biyografisi, Prof.Dr.Haydar Baş hayatı, Prof.Dr.Haydar Baş özgeçmişi, Prof.Dr.Haydar Baş hakkında, Prof.Dr.Haydar Baş doğum yeri
Prof.Dr.Haydar Baş fotoğraf, Prof.Dr.Haydar Baş video, Prof.Dr.Haydar Baş resim, Prof.Dr.Haydar Baş kimdir?, Prof.Dr.Haydar Baş kaç yaşında?, Prof.Dr.Haydar Baş nereli,
Prof.Dr.Haydar Baş memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!