Prof.Dr.Henri Pirenne Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Aralık.1862

Ölüm tarihi
Henri Pirenne kaç yaşında öldü: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar, Tarihçi
Henri Pirenne doğum yeri: Verviers, Belçika
Ölüm yeri: Eccle

Prof.Dr.Henri Pirenne Kimdir?

Tarih kitaplarıyla ün kazanan Belçika’lı tarihçi ve yazar Henri Pirenne, 22 Aralık 1862’de Verviers, Belçika’da doğdu. Sekiz kardeşli bir ailenin en büyüğüydü ve babası Lucien Henri Pirenne, Belçika’nın saygın tekstil fabrikatörlerinden birisiydi. Pirenne, eğitimine devlet okulunda başladı ve sonra özel bir okul olan Athénée Royal’a geçiş yaptı. Liége Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitim görürken, önemli tarihçiler Godefroid Kuth ve Paul Fredericq ile çalışma fırsatı buldu. Doktorasını Dinant’ın Ortaçağ tarihi üzerine çalışarak tamamladı.

Pirenne, eğitimine Leipzig, Berlin ve Paris üniversitelerinde devam etti. 1885 yılında Ghent Üniversitesi’ne transfer oldu ve bir yıl sonra, yani 24 yaşında, Ortaçağ ve Belçika Tarihi dalında profesörlük unvanını aldı. 1916’da Belçika’nın Almanya tarafından işgal edilme olayına karşılık olarak ders vermeyi durdurdu ve bu eylemi sebebiyle hapise atıldı. Hapishanedeyken, elinde hiç yazılı kaynak olmamasına rağmen Avrupa Tarihi adlı eserini yazdı ve bu eser, ölümünden sonra yayınlanabildi.

Hapisten çıktıktan sonra, Liége Üniversitesi’ne geri döndü ve emekli olduğu 1930 yılına kadar ders verdi. 1935’te yazdığı Muhammed ve Charlemagne ve 1936’da yayınlanan Ortaçağ Kentleri adlı eserlerindeki tezler, onun sonrasındaki tarihçiler ve araştırmacılar arasında büyük fikir ayrılıklarına yol açtı. Bu eserlerinde, Antik çağın sona erdiği ve Ortaçağın başladığı dönemin sınırlarını çizdi.

Uluslararası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan ve 1923-1935 yılları arasında başkanlık yapan Pirenne, 24 Ekim 1935’te hayatını kaybetti. Başlıca eserleri arasında Ortaçağlarda Dinant Kentinin Anayasası Tarihi, Ortaçağ Kentleri, Ortaçağların Sonu, Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi ve Muhammed ve Şarlman bulunmaktadır.

Prof.Dr.Henri Pirenne haberleri

Prof.Dr.Henri Pirenne, Prof.Dr.Henri Pirenne biyografisi, Prof.Dr.Henri Pirenne hayatı, Prof.Dr.Henri Pirenne özgeçmişi, Prof.Dr.Henri Pirenne hakkında, Prof.Dr.Henri Pirenne doğum yeri
Prof.Dr.Henri Pirenne fotoğraf, Prof.Dr.Henri Pirenne video, Prof.Dr.Henri Pirenne resim, Prof.Dr.Henri Pirenne kimdir?, Prof.Dr.Henri Pirenne kaç yaşında?, Prof.Dr.Henri Pirenne nereli,
Prof.Dr.Henri Pirenne memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!