Prof.Dr.Toktamış Ateş Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1944

Ölüm tarihi
Toktamış Ateş kaç yaşında öldü: 69
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Gazeteci, Yazar
Toktamış Ateş doğum yeri: Yeniceoba, Cihanbeyli, Konya
Ölüm yeri: İstanbul

Prof.Dr.Toktamış Ateş Kimdir?

İktisat alanında profesörlük unvanına sahip olan Toktamış Ateş, 1944’te Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde dünyaya geldi. Ailesi; babası Ahmet Ateş, annesi Fikret Ateş ve avukat büyük kardeşi Bahattin Ertunga Ateş ile birlikte yaşadı. Lise öğrenimini Viyana’daki “Sankt Georg” Lisesi ve İstanbul’daki “Vefa Lisesi”nde tamamladı.

1967’de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Ateş, aynı bölümde Siyasal Bilimler Kürsüsü’nde asistan olarak çalışmaya başladı. 1969’da “Kurtuluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” başlıklı doktora tezi ve 1974 yılında “Demokrasi Teorisi” başlıklı doçentlik tezi sonucunda başarılı kariyerine bir yenisini ekledi. 1982 yılında ise profesör oldu.

Ateş, kariyeri boyunca İstanbul Üniversitesi dışında, çeşitli kurum ve ülkelerde de ders verme fırsatı buldu. Amerika’da Iowa ve Almanya’da Berlin ve Münih’te de ders verdi.

Öğretim üyeliği yanı sıra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı görevinde de bulundu. Bilgi Üniversitesi’nin kurucuları arasında olan Ateş, aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi ve Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi oldu.

Yaklaşık 30 kitap yazan ve 10 yılı aşkın süren bir Cumhuriyet gazetesi yazarlığı olan Ateş’in son yazıları Bugün gazetesinde yayımlandı.

Ateş, 69 yaşında, 19 Ocak 2013’te tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Toktamış Ateş, Prof. Dr. Nevin Ateş ile evliydi ve bir kızları vardı.
Kitapları arasında “Türk Devrim Tarihi”, “Demokrasi”, “Cumhuriyet ve Laiklik”, “Dünyada ve Türkiye’de Laiklik”, “Demokrasi ve Sorunları” ve “Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” gibi eserler bulunmaktadır.

Prof.Dr.Toktamış Ateş haberleri

Prof.Dr.Toktamış Ateş, Prof.Dr.Toktamış Ateş biyografisi, Prof.Dr.Toktamış Ateş hayatı, Prof.Dr.Toktamış Ateş özgeçmişi, Prof.Dr.Toktamış Ateş hakkında, Prof.Dr.Toktamış Ateş doğum yeri
Prof.Dr.Toktamış Ateş fotoğraf, Prof.Dr.Toktamış Ateş video, Prof.Dr.Toktamış Ateş resim, Prof.Dr.Toktamış Ateş kimdir?, Prof.Dr.Toktamış Ateş kaç yaşında?, Prof.Dr.Toktamış Ateş nereli,
Prof.Dr.Toktamış Ateş memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!