Puşkin Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Mayıs.1799

Ölüm tarihi
Puşkin kaç yaşında öldü: 38
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Şair, Yazar
Puşkin doğum yeri: Moskova, Rusya
Ölüm yeri: Saint Petersburg

Puşkin Kimdir?

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, kuruluşundan bu yana Rus edebiyatının sembol isimlerinden biri olmuştur. 1800’lü yılların Rus dili ve kültürünün gelişiminde önemli katkıları olan Puşkin, farklı ve gerçekçi bir dil kullanarak edebi başarılar elde etti.

Moskova’da, 1799 yılında varlıklı ve seçkin bir aileden doğan Puşkin’in ebeveynleri Sergey Lvoiç ve Nadejda Osipovna Hannibal da aristokrat kökenlidir. Bir dizi dadının, Fransızca konuşan özel öğretmenin ve mürebbiyenin gözetimi altında büyüdü ve Rusça’yı dadısı Arina Rodionovna’dan öğrendi. 14 yaşındayken ilk şiirini yayınlamış olan bu genç yetenek, şiir yazma kariyerine erken yaşlarda başladı.

1811 ve 1817 yılları arasında, Tsarskoye Selo civarında bulunan İmparatorluk Lisesine gitmiştir ve bu süre zarfında ‘Ruslan ve Ludmila’ adlı önemli bir eseri kaleme almaya başladı. Bu eserinin temelini, büyükannesinin ona bir Rus halk masalını Fransızca anlatması oluşturmaktadır.

Puşkin, serbest ve özgünlüğe dayalı bir dil kullanarak Rus edebiyatına yeni bir eleştiri yöntemi getirdi. Bu dönemde, I. Aleksandr tarafından Kafkasya’ya gönderildi. Burada, ‘Kafkas Esiri’ ve ‘Bahçesaray’ destanları gibi önemli eserlerini yazdı. Ancak, askeri yönetim anlayışını eleştiren şiirler yazması nedeniyle 1820 yılında başkente girişi yasaklandı ve Ekaterinoslav’a sürgün edildi.

1833 yılında tamamladığı ‘Evgene Onegin’ adlı şiirsel roman, Rus edebiyatının en büyük eserlerinden biri kabul edildi ve 1879 yılında operaya uyarlandı.

Edebi kariyeri boyunca yaşadığı sürgün sürelerine rağmen, Puşkin, duygu ve fikirlerini şiirlerine aktarmayı sürdürdü. ‘Evgene Onegin’ eserini yazdığı dönemde, bir arkadaşının kardeşi ve Dalmaçyalı bir tüccarın eşi olan Amalia Riznich’e aşık oldu ve ona aşk şiirleri yazdı.

1831 yılında ‘Boris Godunov’ adlı tarihi drama eseri yayınlandı. Puşkin, Boris Fyodorovich Godunov’un hayatını temel alan bu eserinde 1598 ve 1605 yılları arasındaki dönemi anlattı.

Çar’la süren çekişmeye rağmen, Puşkin, 1829 yılında Transcaucasia’ya gitti ve 1830 yılında Boldino’daki aile malikanesine taşındı. Burada salgın bir hastalıkla mücadele etti ve bu dönemde, edebi anlamda en verimli olduğu dönemlerden birini geçirdi.

Son yıllarında, tamamlanmayan “Büyük Petro’nun Arabı”nı yazmaya devam etti. Ayrıca, duygusal evrenini dile getiren ‘Bronz Süvari’ eserini, Petersburg’da 1824’teki büyük sel felaketinden hemen sonra kaleme aldı.

1829’da Natalya Nikolayevna Goncharova’ya aşık olmuş ve iki yıl sonra evlenmişlerdir. Ancak, eşiyle olan evliliği mutsuz geçmiştir ve eşinin abartılı sosyal yaşamı nedeniyle borç batağına sürüklenmiştir. Baron Georges d’Anthès ile eşi arasındaki dedikodular yayılmaya başladığında, Puşkin onurunu korumak için Anthes’i düelloya çağırdı. Ancak bu düelloda Anthes tarafından vurulmuş ve 27 Ocak 1837’de hayatını kaybetmiştir.

Puşkin’e ait birçok eser vardır. Bunlar arasında “Ruslan ve Ludmila”, “Kafkas Esiri”, “Bahçesaray’ın Selsebili”, “Çıngene”, “Poltava”, “Küçük Trajediler”, “Mozart ve Salieri”, “Boris Godunov”, “Balda’nın Hikayesi”, “Çar Saltan Masalı”, “Dubrovsky”, “Prenses ve 7 Kahraman”, “Maça Kızı”, “Altın Horoz”, “Altın Balığın Hikayesi”, “Yevgeniy Onegin”, “Bronz Süvari”, “Yemelyan Pugachev isyanının Tarihi”, “Yüzbaşının Kızı”, “Kırcali’nin Hikayesi”, “Gavriiliada”, “Goryukhino Köyü’nün Hikayesi”, “Şövalye Hikayeleri”, “Mısır Geceleri”, “AP. Kern’ne”, “Haydut Kardeşler”, “Büyük Petro’nun Arabı”, “Kont Nulin”, “Kış Akşamı” sayılabilir.

Puşkin haberleri

Puşkin, Puşkin biyografisi, Puşkin hayatı, Puşkin özgeçmişi, Puşkin hakkında, Puşkin doğum yeri
Puşkin fotoğraf, Puşkin video, Puşkin resim, Puşkin kimdir?, Puşkin kaç yaşında?, Puşkin nereli,
Puşkin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!