Quentin Tarantino Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Mart.1963
Quentin Tarantino kaç yaşında: 60
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Yönetmen
Quentin Tarantino doğum yeri: Tennessee, ABD

Quentin Tarantino Kimdir?

Oscar ödüllü Amerikalı yönetmen ve aktör Quentin Jerome Tarantino, 27 Mart 1963’te Tennessee’de doğdu. Yakından tanınan yapımları arasında “Reservoir Dogs”, “Pulp Fiction”, “Jackie Brown” ve “Kill Bill” serisi yer alır. Film endüstrisinde şiddet içerikli sahneleri, diyalogları ve özgün kurgusu ile dikkat çeken Tarantino, etkileyici filmlerini farklı bir bakış açısı ile sunmayı başardı.

16 yaşında James Best tiyatro grubuna katılan Tarantino, ilk senaryosunu 22 yaşında yazdı ve ardından senaryo yazmaya yönelik bir ilgi geliştirdi. Tarantino, ilk kez “True Romance” filmi ile dikkatleri üzerine çekti. “Reservoir Dogs” adlı filmi ise içerdiği yoğun şiddet sahneleri ve mizahi unsurlar nedeniyle büyük ilgi gördü.

“Pulp Fiction” adlı filmi ile 1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazanmayı başaran Tarantino, bağımsız filmlerin de gişe başarısı elde edebileceğini kanıtladı. Film, karmaşık kurgusu ve John Travolta’nın kariyerini yeniden canlandırmasıyla dikkat çekti.

Tarantino’nun bir sonraki filmi “Jackie Brown”, “Rum Punch” adlı kitaptan uyarlandı. Daha sonra “Kill Bill” projesini başlatan yönetmen, bu filmde Çin dövüş sanatları, Japon sineması, Spaghetti Western ve İtalyan korku filmi tarzlarını birleştirdi. Ayrıca, Robert Rodriguez ve Frank Miller yapımı “Sin City” de Tarantino’nun katkıda bulunduğu bir başka projedir.

Tarantino, filmlerinde şiddet sahnelerine geniş yer vermesine rağmen, parçalanmış kurgu ve pop-kültür takıntısı ile tanınır. Quentin Tarantino, hala gelecekteki projeler üzerinde çalışmakta ve 35mm film formatında çekim yapmaktadır. 2014 yılında Cannes Film Festivali’nde, dijital çekim teknolojilerini reddeden Tarantino, bu teknolojinin sinemanın özgün yapısını tehdit ettiğini ifade etmiştir.

28 Kasım 2018’de Tarantino, İsrailli şarkıcı Daniella Pick ile evlendi. Kariyeri boyunca pek çok ödül kazanan Tarantino’nun en önemli eserleri arasında “Django Unchained”, “Pulp Fiction” ve “Reservoir Dogs” bulunur. Tarantino’nun çeşitli yapımlarda hem yönetmenlik, hem senaryo yazarlığı, hem de yapımcılık yapmış olduğu bilinir. Ayrıca bazı yapımlarda oyunculuk da yapmıştır.

Quentin Tarantino haberleri

Quentin Tarantino, Quentin Tarantino biyografisi, Quentin Tarantino hayatı, Quentin Tarantino özgeçmişi, Quentin Tarantino hakkında, Quentin Tarantino doğum yeri
Quentin Tarantino fotoğraf, Quentin Tarantino video, Quentin Tarantino resim, Quentin Tarantino kimdir?, Quentin Tarantino kaç yaşında?, Quentin Tarantino nereli,
Quentin Tarantino memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!