Ray Charles Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Eylül.1930

Ölüm tarihi
Ray Charles kaç yaşında öldü: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen, Şarkıcı, Söz yazarı
Ray Charles doğum yeri: Albany, Georgia, ABD
Ölüm yeri: Beverly Hills, Kaliforniya, ABD

Ray Charles Kimdir?

Amerikalı piyanist ve ritim-blues desinatörü Ray Charles, 23 Eylül 1930’da, Georgia, Albany’deki Bailey ve Aretha ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gerçek adı Ray Charles Robinson’dur. Küçükken kardeşi George banyoda boğuldu ve Ray 7 yaşında glokom hastalığı nedeniyle görme yetisini kaybetti. Ancak, görüşünü tamamen yitirmeden Florida Sağır ve Körler Okulu’nda eğitimine devam etti ve burada kör alfabesi ve müzik aletleri çalmayı öğrendi.

Müzik hayatına başladıktan sonra ebeveynini kaybetti ve profesyonel müzik kariyerine başladığı Florida’dan Seattle’a taşındı. Aynı dönemde, hoş bir pop ve ritim-blues (R&B) tarzı müzik yapıyordu ve bu durum onun “soul” müziğinin öncüsü olarak kabul edilmesine neden oldu.

1940’lı yıllarda çok popüler bir caz ve blues piyanisti oldu ve 1951’de “Baby, Let Me Hold Your Hand” ile ilk top 10 başarısını elde etti. 50’li yılların başında seyahatlerine Lowell Fulson ile devam etti, sonra Guitar Slim ile işbirliği için New Orleans’a taşındı ve R&B starı Ruth Brown’ın grubunda görev aldı.

60’lı yılların başında, “Unchain My Heart” şarkısını çıkardı ve 1962’de “I Can’t Stop Loving You” ile listelerde zirveye ulaştı. 1954’te bir ritim-blues topluluğu kurdu ve 1961’de Fransa’daki Antibes Festivali’nde büyük orkestrasıyla performanslar sergiledi.

60’lı yılların ortalarında uyuşturucu bağımlılığı sorunları yaşadı ve bu dönemde pop müziğine yönelik çalışmaları nedeniyle esas olarak rock ve soul tarzından ayrıldı. Ancak, hayranlarının çoğu eski tarzına dönmesini istese de, Ray Charles bu tarzda yeni çalışmalar yapmayı tercih etmedi ve jazz ve country müziği harmanlayarak kalıcı eserler üretmeye odaklandı.

1987’de “Ömür Boyu Başarı Ödülü” kazandı ve 90’lı yıllarda Diet Pepsi’nin birçok reklamında yer aldı. Ray Charles, karaciğer hastalığı nedeniyle 10 Haziran 2004’te ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Beverly Hills’de hayatını kaybetti.

2005’te hayatını konu alan “Ray” isimli filmde Jamie Foxx, Ray Charles’ı canlandırdı. Kendi adını taşıyan çok sayıda albüm yayınladı; “The Soul Brothers” (1958), “Ingredients in a Recipe for Soul” (1963) ve “My Kind of Jazz” (1970), onun en bilinen eserlerinden bazılarıdır.

Ray Charles haberleri

Ray Charles, Ray Charles biyografisi, Ray Charles hayatı, Ray Charles özgeçmişi, Ray Charles hakkında, Ray Charles doğum yeri
Ray Charles fotoğraf, Ray Charles video, Ray Charles resim, Ray Charles kimdir?, Ray Charles kaç yaşında?, Ray Charles nereli,
Ray Charles memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!