Recaizade Mahmut Ekrem Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Mart.1847

Ölüm tarihi
Recaizade Mahmut Ekrem kaç yaşında öldü: 67
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar, Şair, Gazeteci
Recaizade Mahmut Ekrem doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Recaizade Mahmut Ekrem Kimdir?

Osmanlı ve Türk Edebiyatı’nda ön plana çıkan isimlerden biri olan Recaizade Mahmut Ekrem, “Araba Sevdası” isimli eseri sayesinde Türk Edebiyatı’nda gerçekçi romanın öncülerinden biri olmuştur. 19. yüzyılda yaşayan andınığımız kişi, 1 Mart 1847’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Recai Efendi’nin oğlu olan Mahmut Ekrem, henüz çok genç bir yaşta babasından Arapça ve Farsça öğrenmiştir. İlköğretimini bitirdikten sonra eğitim hayatına özel öğretmenler eşliğinde devam etmiştir.

Harbiye İdadisi’nde eğitim alan Ekrem, sağlık sorunları sebebiyle bu okuldan mezun olamamıştır. Ardından 1862’de Hariciye Nezareti Mektubi Kalemi’nde memur olarak çalışmıştır. Sonrasında Şura-ı Devlet Muavini ve Tanzimat ve Nafia Daireleri Başmuavinliği görevlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik görevini de sürdürmüştür.

Gençlik yıllarından itibaren ilgi duyduğu edebiyat ile alakalı ilk yazılarını Tasvir-i Efkar gazetesinde yayımlamıştır. Ekrem, Namık Kemal etkisiyle edebiyatına odaklanmıştır. Recaizade’nin üç oğlu vardır: Emced, Nijad ve Ercüment Ekrem Talu. En büyük etkilerden biri oğlu Nijad’ı kaybediştir. Diğer oğlu Emced ise bir buçuk yaşında yatağa düşmüş ve 20 yaşında hiç konuşamadan hayata veda etmiştir.

Batı edebiyatından çeviride bulunmuş ve 1870’lerden itibaren tamamen yazmaya odaklanmıştır. “Sanat için sanat” anlayışını benimsemiş ve sanatta güzellik prensibine bağlı kalmıştır. Aşk ve ölüm temasını eserlerinde sıkça kullanmıştır. İlk oyunu “Afife Anjelik” 1870 yılında yayımlanmıştır. Ekremin en bilindik ve tek olan romanı “Araba Sevdası”, Türk Edebiyatı’ndaki gerçekçilik akımının ilk örnekleri arasında kabul edilir ve eğlence ve lüks hayat tutkunlarını eleştiren bir eserdir.

Türk Edebiyatı’nda önemli bir araını olan Recaizade Mahmut Ekrem, 31 Ocak 1914’te hayatını kaybetmiştir. Ölen oğlu Nijad’ın Küçüksu’daki mezarının yanına gömülmüştür. Onun ölümü üzerine okullar tatil edildi ve büyük bir cenaze töreni yapılmıştır.

Bu ayrıca yazarın birçok şiir, roman, öykü, oyun ve düzyazı türündeki eseri vardır. “Nağme-i Seher (1871)”, “Araba Sevdası (1896-1963)”, “Afife Anjelik (1870)” ve “Talim-i Edebiyat (1872)” bunlardan bazılarıdır.

Recaizade Mahmut Ekrem haberleri

Recaizade Mahmut Ekrem, Recaizade Mahmut Ekrem biyografisi, Recaizade Mahmut Ekrem hayatı, Recaizade Mahmut Ekrem özgeçmişi, Recaizade Mahmut Ekrem hakkında, Recaizade Mahmut Ekrem doğum yeri
Recaizade Mahmut Ekrem fotoğraf, Recaizade Mahmut Ekrem video, Recaizade Mahmut Ekrem resim, Recaizade Mahmut Ekrem kimdir?, Recaizade Mahmut Ekrem kaç yaşında?, Recaizade Mahmut Ekrem nereli,
Recaizade Mahmut Ekrem memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!