Refik Halit Karay Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Haziran.1888

Ölüm tarihi
Refik Halit Karay kaç yaşında öldü: 77
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar
Refik Halit Karay doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Refik Halit Karay Kimdir?

Türkiye’nin önemli edebiyat figürlerinden biri olan Refik Halit Karay, 15 Haziran 1888’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Mudurnu’dan göç eden Karakayış ailesine mensuptur ve baba tarafından Maliye Başveznecisi olan Mehmet Halit Bey’dir. Önce Vezneciler’deki Şemsü’l Maarif ve Göztepe’deki Taş Mektep’te eğitimine başlayan Refik Halit Karay, daha sonra Galatasaray Lisesi’nde (Mekteb-i Sultani) eğitimini sürdürmüştür.

1907’de Hukuk Fakültesi’ne giren Karay, ardından Maliye Nezareti’nde bir göreve başlamıştır. Ancak II. Meşrutiyet ilan edildikten sonra görevinden ayrılıp Servet-i Fünun ve Tercüman-ı Hakikat’te yazmaya başlamıştır. 6. Belediye Dairesi Başkatibi olarak çalıştığı dönem, Hürriyet ve İtilaf Fırkası’nın iktidara gelmesiyle başlamıştır. Aynı zamanda İttihat ve Terakki yönetimindeki Şevket Paşa’ya suikast düzenlendiği sıralarda muhalifler arasında olduğu için Sinop’a sürülmüştür.

Refik Halit Karay, Sinop’tan sonra Çorum, Bilecik ve Ankara’ya sürgün edilmiştir. 1918’de ise Ziya Gökalp ve Ömer Seyfettin gibi isimlerin yardımlarıyla İstanbul’a geri dönmüştür. Damat Ferid Paşa’nın desteği sayesinde Hürriyet ve İtilaf Fırkası’na katılan Karay, Robert Koleji’nde Türkçe öğretmenliği yapmıştır.

Milli Mücadele’nin karşıtı olarak bilinen Karay, Aydede adlı mizah dergisini çıkarmış ve İstanbul’un düşmandan temizlenmesinin ardından yazdığı aleyhte yazılar yüzünden 150’likler listesine alınarak Beyrut ve Halep’e sürülmüştür.

15 yıl süren sürgün hayatında Doğruyol ve Vahdet gazetelerini yönetmiş olan Refik Halit Karay, 29 Haziran 1938 tarihli kanunla 150’likler affedilse de politik hayattan uzak durmuştur. Karay, Türkiye’ye dönüşünün ardından 77 yaşında, 18 Temmuz 1965’te İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Başlarda sadece Servet-i Fünun’da yazan Karay, daha sonra Fecr-i Ati topluluğuna katılmıştır. Mizahi ve hiciv camiasının önemli isimlerinden biri olan Karay, sade ve doğal Türkçeyi tercih etmiştir. Edebiyat-ı Cedide’nin kabarık dili yerine, yazılarıyla Milli Edebiyat ve sade Türkçe akımlarını desteklemiştir.

Refik Halit Karay haberleri

Refik Halit Karay, Refik Halit Karay biyografisi, Refik Halit Karay hayatı, Refik Halit Karay özgeçmişi, Refik Halit Karay hakkında, Refik Halit Karay doğum yeri
Refik Halit Karay fotoğraf, Refik Halit Karay video, Refik Halit Karay resim, Refik Halit Karay kimdir?, Refik Halit Karay kaç yaşında?, Refik Halit Karay nereli,
Refik Halit Karay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!