Regina Spektor Biyografisi

Doğum tarihi: 18.Şubat.1980
Regina Spektor kaç yaşında: 43
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Müzisyen, Pop Şarkıcısı
Regina Spektor doğum yeri: Rusya

Regina Spektor Kimdir?

Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve piyanist Regina Spektor, Rus kökenli bir sanatçıdır. Genç bir anti-folk sanatçısı olmasına rağmen, müzik türünün önde gelen figürlerinden biri haline gelmiştir. Piyano yeteneklerini eşsiz vokal teknikleriyle bütünleştirerek kendine özgü bir tarz yakalamış ve bu sayede müzik dünyasında tanınmıştır.

Spektor, 18 Şubat 1980’de Sovyet Rusya’da, müzikle iç içe bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ilya, amatör kemancı ve fotoğrafçıydı. Annesi, bir Rus kolejinde müzik profesörlüğü yaptı. Bu ailesel sanat sevgisi, Regina’nın genç yaşta müziğe yönelmesine yardımcı oldu. Babası sayesinde The Beatles, Queen ve The Moody Blues gibi rock’n roll müziği örneklerini keşfetti. Ailede bulunan, annesinden kalma Petrof marka bir piyano, genç Regina’nın piyano öğrenme sürecini kolaylaştırdı.

Ailesi Rusya’daki Yahudilere yönelik etnik ve politik ayrımcılıktan rahatsızlık duydu. Ancak, 1989’da başlatılan Perestroyka politikası sonucu taşınma hakkı elde ettiler ve önce Avusturya’ya, ardından İtalya’ya, son olarak da New York, Bronx’a yerleştiler.

Regina Spektor, New York’ta Yahudi bir okul olan SAR Akademisi’ne girdi. Daha sonra sırasıyla New Jersey’deki Frisch School’a ve Fair Lawn High School’a devam etti. Liseyi bitirdikten sonra Manhattan Müzik Okulu’nda eğitim aldı. Spektor, klasik müziğin yanında hip hop, rock ve punk türleriyle de ilgilendi. Piyano öğretmeni ve Manhattan Müzik Okulu’ndaki profesör Sonia Vargas, Spektor’un yeteneklerini fark etti ve onun piyano yeteneklerini geliştirdi.

Spektor, bazen spontan olarak besteler yapar, ancak genellikle bunları şarkıya dökmezdi. Ancak bir İsrail gezisi sırasında mırıldanmaya başladığı şarkıları ile arkadaşlarından yoğun ilgi gördü ve bu durum onun şarkı yazma yeteneğini fark etmesini sağladı.

Bu gezinin ardından Joni Mitchell ve Ani DiFranco gibi sanatçıların müziğini keşfeden Regina, 16 yaşında ilk şarkısını yazdı. Şarkının bestesini ise 18 yaşında tamamladı. Eğitimini Purchase Müzik Konservatuarı’nda onur ödülüyle bitirdi.

Spektor, New York’ta yaşamanın sağladığı fırsatları değerlendirdi çünkü şehir anti-folk akımının merkezlerinden biriydi. Sahne tecrübesini Sidewalk Kafe, Living Room, Tonic, Fez, the Knitting Factory ve CB’s Gallery gibi prestijli mekanlarda kazandı ve burada tanınırlığı arttı. 2001 ve 2002 yıllarında kendi imkanlarıyla çıkardığı iki albümle önemli bir kitle tarafından tanınmış oldu. “Soviet Kitsch” ve “Begin to Hope” albümleri sonrasında tüm dünyada tanınan bir sanatçı oldu ve anti-folk türünün önemli isimlerinden biri haline geldi. Björk, Fiona Apple ve Tori Amos gibi isimlerden etkilenen Spektor, “Mary Ann Meets the Gravediggers and Other Short Stories” adlı toplama albümü ile başarıya ulaştı. Müzik otoriteleri, Spektor’ın kendine has bir tarzı olduğunu kabul etti.

Regina Spektor haberleri

Regina Spektor, Regina Spektor biyografisi, Regina Spektor hayatı, Regina Spektor özgeçmişi, Regina Spektor hakkında, Regina Spektor doğum yeri
Regina Spektor fotoğraf, Regina Spektor video, Regina Spektor resim, Regina Spektor kimdir?, Regina Spektor kaç yaşında?, Regina Spektor nereli,
Regina Spektor memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!