Rene Goscinny Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Ağustos.1926

Ölüm tarihi
Rene Goscinny kaç yaşında öldü: 51
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yazar
Rene Goscinny doğum yeri: Paris, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Rene Goscinny Kimdir?

Fransız çizgiroman yaratıcısı, yazar, editör ve mizah ustası Rene Goscinny, Avrupa çizgiroman dünyasına Asterix ve Lucky Luke, Türkiye’deki bilinen ismiyle Red Kit, gibi unutulmaz karakterleri kazandırmıştır. Bu iki eser de, 20’den fazla dile tercüme edilmesiyle birlikte, Goscinny’ye çizgi roman dünyasının en prestijli ödülü olan Eisner Ödülü’nü kazandırmıştır.

1926’da Paris, Fransa’da doğan Goscinny, babasının işi nedeniyle iki yaşında Arjantin’e taşındı ve çocukluğunu Buenos Aires’te geçirdi. Okuduğu Fransız okullarında mizahi kişiliği ile öne çıkan Goscinny, boş zamanlarını çizgi roman okuyarak değerlendirdi. 1943’de lise eğitimini tamamlayan Goscinny, babasını ani bir beyin kanaması sonucu aynı yıl kaybedince, ailesinin maddi yükünü hafifletmek amacıyla iş bulma çabalarına başladı. Bu süreçte, annesi ile beraber Arjantin’i terk ederek 1945 yılında New York’a taşınan Goscinny, ABD ordusuna katılmamak için Fransa’ya gitmiş ve burada orduya katılmıştır. Mukimi olduğu 141. Alpine Piyade Bölüğü’nde çizim yeteneği keşfedilince, birliğin ressamı olarak atandı ve ordunun postereklerini ve bildirgelerini hazırladı.

1947 yılında New York’a dönen Goscinny, ilk çizgi romanı ‘The Girl with The Eyes of Gold’u yayımladı. 1951 yılında Georges Troistontaines’le tanıştı ve onun teklifi üzerine Paris’e geri döndü. Burada, Troistontaines’in sahibi olduğu World Press Agency’de çalışmaya başladı ve aynı zamanda illüstrasyon ve yazarlık kariyerine tekrar ağırlık verdi. Bu dönemde, Lucky Luke serisi üzerinde çalışmaya başladı ve karikatürlerini Morris’in çizdiği bu serinin ilk bölümü 1955 yılında yayınlandı.

1955’ten 1960’lara kadar Modeste et Pompon, Le Petit Nicolas ve Les Dingodossiers gibi bir dizi eser yazdı ve bu çalışmalarının çoğunu Tintin, Pilote ve Record dergilerinde yayımlattı. En tanınmış eserlerinden biri, Albert Uderzo ile birlikte yarattığı Galyalı bir köylü kitlesinin Roma İmparatoru’na meydan okuyan maceralarını anlatan Asterix serisidir.

Goscinny, 51 yaşındayken 5 Kasım 1977’de, Paris’te şiddetli bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Ölümünden sonra kalan temsilleri olan Red Kit ve Asterix serileri, diğer yazarlar tarafından devam ettirilse de, Goscinny’nin eserlerinin kalitesine ulaşamama eleştirileri aldılar. Goscinny, Gilberte Pollaro Millo ile evliydi ve bu evlilikten, anne olan tek çocuğu, Anne Goscinny doğdu.

Goscinny’nin kazandığı ödüller arasında 1974’te En İyi Uluslararası Çizgiroman Sanatçısı dalında Adamson Ödülü ve 2005’te Yaşamboyu Başarı Ödülü dalında Eisner Ödülü yer almaktadır.

Rene Goscinny haberleri

Rene Goscinny, Rene Goscinny biyografisi, Rene Goscinny hayatı, Rene Goscinny özgeçmişi, Rene Goscinny hakkında, Rene Goscinny doğum yeri
Rene Goscinny fotoğraf, Rene Goscinny video, Rene Goscinny resim, Rene Goscinny kimdir?, Rene Goscinny kaç yaşında?, Rene Goscinny nereli,
Rene Goscinny memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!