Rob Halford Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Ağustos.1951
Rob Halford kaç yaşında: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen
Rob Halford doğum yeri: Walsall, West Midlands, İngiltere

Rob Halford Kimdir?

Bilinen lakabı “Metal Tanrısı” olan Rob Halford, İngiliz müzik endüstrisinin heavy metal alanındaki önemli isimlerindendir. Judas Priest grubunun baş vokalisti olarak bilinen Halford, aynı zamanda kendi ismini taşıyan solo projelerinde de yer alır. 1969’dan bu yana aktif bir müzik hayatı süren sanatçı, rock müzik tarihinin en güçlü seslerinden biri olarak görülmekte.

Robert John Arthur Halford 25 Ağustos 1951’de İngiltere’nin West Midlands bölgesinde bulunan Walsall kasabasında dünyaya geldi. Genç yaşlarından itibaren müziğe ilgi gösteren Halford, Thark, Athens Wood, Hiroshima gibi birçok rock grubunda vokalist olarak görev aldı. Halford’un ilk dönemlerindeki müziğinde Deep Purple ve Led Zeppelin’in etkileri görülür. Hiroshima ile birlikte kendi müzik tarzını oluşturdu.

Hiroshima grubunda aktifken, kız kardeşinin aracılığıyla Ian Hill ile tanıştı. Hill, Judas Priest’in kurucularından biri olduğu için Halford, kendisine müzikal olarak uygun bir platform buldu. Halford, eski grubuyla birlikte çalışan davulcu John Hinch’le birlikte Judas Priest’e katıldı. Grup, ilk single çalışması olan Rocka Rolla’yı 1974’te yayınladı ve aynı isimli albüm aynı yılın sonuna doğru piyasaya sürüldü.

Halford ve grubu, 1970’lerin sonuna doğru giderek artan bir popülerlik kazandı. Ancak grubun asıl çıkışı 1980’deki British Steel albümüyle oldu. Albümdeki şarkıların çoğu, dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın politikalarını eleştiriyordu ve bu, Halford ve Judas Priest’in toplum içerisindeki popülerliklerini artırdı. Halford’un güçlü sesi ve asi kişiliği, grubun büyüyen başarısının temelini oluşturdu.

2003’te Judas Priest’e dönen Halford, 2008’de Nostradamus adlı bir albüm çıkardı ve Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde bir turneye çıktı. Halford, ayrıca film ve video oyunlarına da sesiyle katkıda bulundu. Müzik yaşamına aktif bir şekilde devam eden Halford, 1998 yılında MTV’e verdiği bir röportajla eşcinsel olduğunu açıkladı. Halford, Phoenix, Arizona’daki malikanesinde yaşamaktadır.

Halford ve Judas Priest’in birlikte çıkardığı albümler arasında; Rocka Rolla, Sad Wings of Destiny, Sin After Sin, Stained Class, Killing Machine, British Steel, Point of Entry, Screaming for Vengeance, Defenders of the Faith, Turbo, Ram It Down, Painkiller, Angel of Retribution, Nostradamus bulunmaktadır. Solo kariyeri kapsamında ise Fight and 2wo grupları ile birlikte albümler çıkarmıştır. Aynı zamanda kendi ismiyle albümler çıkarmıştır; Resurrection, Crucible ve Halford III: Winter Songs gibi.

Rob Halford haberleri

Rob Halford, Rob Halford biyografisi, Rob Halford hayatı, Rob Halford özgeçmişi, Rob Halford hakkında, Rob Halford doğum yeri
Rob Halford fotoğraf, Rob Halford video, Rob Halford resim, Rob Halford kimdir?, Rob Halford kaç yaşında?, Rob Halford nereli,
Rob Halford memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!