Robert Palmer Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Ocak.1949

Ölüm tarihi
Robert Palmer kaç yaşında öldü: 54
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı
Robert Palmer doğum yeri: Batley, Yorkshire, İngiltere’
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Robert Palmer Kimdir?

Robert Allen Palmer, nam-ı diğer Robert Palmer; şarkıcı ve müzisyen olarak tanınmış ve özellikle 1980’lerin popüler isimlerinden biri olarak anılmıştır. Dünyaca bilinen şarkıları “Addicted to Love” ve “Simpy Irresistable” ile tanınan Palmer, hayatı boyunca iki Grammy Ödülü’ne layık görülerek müziğin en prestijli ödüllerinden ikisini de kazanmayı başarmıştır. Kendisinin ardında birçok başarılı eser kalmış ve sesi çok sayıda müzik otoritesinin beğenisini kazanmıştır.

Robert Palmer, 19 Ocak 1949’da Batley, Yorkshire, İngiltere’de doğmuştur. Babasının işinden dolayı bir süreliğine Malta’da yaşayan Palmer, ailesiyle birlikte 1956’da İngiltere’nin Yorkshire şehrine geri dönmüştür. Bu sürede Amerikan Kuvvetleri Radyosu’nun yayınlarını sıkça dinleyen Palmer, blues, soul ve jazz genelindeki parçalardan büyük ilham almıştır.

Müzik hayatına Scarborough Teknik Koleji’nde öğrenim gördüğü sırada atılan genç Palmer, sadece 15 yaşındayken ilk müzik grubunu kurmuştur. Palmer’ın müzik kariyerindeki ilk adım, 1969’da “The Alan Bown Set” grubundan Jess Noden’in, Palmer’a “Gypsy Girl” adlı şarkıda vokal olması için teklif ettiği bir projeydi. Bu proje, Palmer için hatırı sayılır bir başarı oldu ve bu başarının ardından yaratıcı olarak hissettiği duygularla şarkıyı kendi tarzı ile yeniden yorumladı. Daha sonra Elkie Brooks’un bir parçası olduğu Dada isimli müzik grubuna üye olan sanatçı, Brooks ile birlikte “Vineger Joe” isimli yeni bir grup kurdu. Bu grupta ritm gitarda çalan Palmer’ın vokal performansı da bulunmaktaydı. Kendi çıkardıkları albümler önemli başarılara imza attıktan sonra Palmer’a, Island Records’tan bir solo albüm teklifi geldi.

Palmer bu teklifi kabul etti ve 1974’te ilk solo albümü olan “Sneakin’ Sally Through The Alley”’yi dinleyicileriyle buluşturdu. Bir süre sonra albümün Amerika’da büyük başarı elde etmesi üzerine Palmer ve ailesi, 1976’da Londra’dan New York’a taşındı. 1978 yılında, Karayip tarzı rock müzikten ilham alarak “Double Fun” adını verdiği albümünü piyasaya çıkardı ve albüm Billboard’da Top 50 listesine giriş başarısı gösterdi.

Palmer’ın “Every Kinda People” adlı hit şarkısı ilk yirmiye girerek büyük beğeni kazandı. 1988 tarihli “Heavy Nova” albümüyle Palmer, “Simply Irresistible” adlı çalışmasıyla ikinci kez Grammy Ödülü’nü kazanıp Rolling Stone dergisi tarafından da “1990 yılının en iyi giyinen sanatçısı” seçildi. Bu sürede Pepsi’nin de kendisini reklamlarında kullanmayı tercih etmiştir.

Robert Palmer, 54 yaşında, bir televizyon programına katılmak üzere gittiği Paris’te kalp krizi geçirerek bu dünyaya vedasını etti. Kendisinin mezarı son 15 yılını geçirdiği İsviçre’nin Lugano şehrindedir.

Robert Palmer haberleri

Robert Palmer, Robert Palmer biyografisi, Robert Palmer hayatı, Robert Palmer özgeçmişi, Robert Palmer hakkında, Robert Palmer doğum yeri
Robert Palmer fotoğraf, Robert Palmer video, Robert Palmer resim, Robert Palmer kimdir?, Robert Palmer kaç yaşında?, Robert Palmer nereli,
Robert Palmer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!