Robert Plant Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Ağustos.1948
Robert Plant kaç yaşında: 75
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı
Robert Plant doğum yeri: West Bromwich, İngiltere

Robert Plant Kimdir?

Robert Plant, 1948 yılında İngiltere’nin West Bromwich kasabasında doğan, blues rock, hard rock ve heavy metal gibi bir dizi müzik türünde İngiliz müzisyendir. En çok bilineni, efsanevi hard rock grubu Led Zeppelin’in vokalisti ve söz yazarı olmasıdır. Grup dağıldıktan sonra da tek başına çalışmalarına devam eden ve 2009’da T-Bone Burnett adlı albümüyle Grammy Ödülü kazanan Plant, müzik kariyerine halen devam etmektedir.

Robert Plant, kanıtı müzik tutkusuyla dolu çocukluk yıllarının ardından, yetenekli gençlerin kabul edildiği King Edward VI Koleji’ne kabul edildi. Ancak, blues müziğe olan aşırı ilgisi nedeniyle eğitim hayatına yeteri kadar ilgi gösteremeyen Plant, okulu terk etti ve 16 yaşında ailesinin evini terk ederek yerel blues gruplarıyla çalışmaya başladı. Bu süreç boyunca, çeşitli part-time işlerde çalışırken The Crawling King Snakes adlı grupla sahne aldı ve bu sayede gelecekteki Led Zeppelin grubunun davulcusu John Bonham ile tanıştı.

1968’de Robert Plant, Jimmy Page’in rock grubu The Yardbirds’e katıldı. Ancak grubun adı bir önceki grup elemanının adını devralan telif hakları nedeniyle kısa sürede Led Zeppelin olarak değiştirildi. 1969’da ilk albümlerini çıkaran grup, bu tarihten itibaren dünyanın en büyük ve en ilham verici rock gruplarından biri oldu. Grup 1971-1977 yılları arasında altın çağını yaşadı ve her ne kadar değişik sebeplerle eleştirilse de, yüksek kalite müziği sürdürmeye devam ettiler. Ancak, grubun davulcusunun ölümü sonrasında Led Zeppelin oldukça sarsıldı ve bu Plant ve diğer grup üyelerinin grubu feshetmek istemelirine neden oldu.

Yıllar içinde Robert Plant, bir dizi talihsizlik yaşadı ve bu da onu bir süreliğine müzikten uzaklaştırdı. Ancak 1982’de, ilk solo albümü Pictures at Eleven’in çıkışı ile müzik sahnelerine geri döndü. Albüm, İngiltere ve Amerika listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi ve sanatçının solo kariyerinin de başarılı olacağını gösterdi. Plant hala solo kariyerine devam ediyor ve en son 2010 yılında Band of Joy adlı 9. stüdyo albümünü çıkardı.

Plant, 1968’de Maureen Wilson ile evlendi ve bu evlilikten Carmen Jane adında bir kızı ve Karac ile Logan adında iki oğlu oldu. Ancak, çiftin oğlu Karac, 5 yaşında bir mide enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti ve çift 1983’te boşandı.

2006 yılında Hit Parader dergisi tarafından düzenlenen Tüm Zamanların En İyi Metal Müzisyeni anketinde Plant 1 numarada yer aldı ve ilk sıraları Plant’ın müziklerinden etkilenmiş olduğunu söyleyen Rob Halford, Steven Tyler ve Freddie Mercury ile paylaştı.

Robert Plant haberleri

Robert Plant, Robert Plant biyografisi, Robert Plant hayatı, Robert Plant özgeçmişi, Robert Plant hakkında, Robert Plant doğum yeri
Robert Plant fotoğraf, Robert Plant video, Robert Plant resim, Robert Plant kimdir?, Robert Plant kaç yaşında?, Robert Plant nereli,
Robert Plant memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!