Robert Rodriguez Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Haziran.1968
Robert Rodriguez kaç yaşında: 55
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yönetmen
Robert Rodriguez doğum yeri: San Antonio, Texas, ABD

Robert Rodriguez Kimdir?

Amerikan sinema yönetmeni Robert Anthony Rodriguez, 1968 yılında San Antonio’lu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda merak saldığı kamera çekimleri, üniversiteye gittiği yıllarda daha profesyonel bir hal alarak kısa film projelerine dönüştü. Rodriguez, sinema alanında kariyer yapma kararını ise University of Texas’ta katıldığı bir film yarışmasında aldığı ödül sonrasında elde etti.

1990 yılında Robert Rodriguez, kısa filmi “Bedhead”‘i çekti. Bu film ile aldığı olumlu geri dönüşler, onun sinema sektörüne olan ilgisini arttırdı ve John Woo filmlerinden esinlenerek aksiyon temalı “El Mariachi” isimli bir film çekmeye başladı.

El Mariachi, 1992 yılında düşük bir bütçe ile çekildi ve asıl hedefi video piyasası idi. Ancak film, Sundance Film Festival’inde seyirci ödülü kazandı ve Columbia Pictures’ın ilgisini çekti. Rodriguez, bağımsız sinema hareketi kapsamında da önemli bir isim haline geldi ve “Rebel Without a Crew” isimli kitabı ile çevresindekileri düşük bütçeyle film yapmaya teşvik etti.

Rodriguez’in bir sonraki filmi “Desperado”, Antonio Banderas’ın başrolde olduğu “El Mariachi”nin devam filmi oldu ve aynı zamanda Salma Hayek’i Amerikan halkına tanıttı. Rodriguez daha sonra Quentin Tarantino ve Robert Kurtzman’ın senaryosunu yazdığı, “From Dusk Till Dawn” ve ardından gençlik-korku bilim kurgusu “The Faculty” isimli filmleri çekti.

2001 yılında, Rodriguez’in “Spy Kids” isimli filmi box-office’de 100,000,000 Amerikan Doları kazandı ve sonrasında bu film üçleme haline geldi. Üçüncü mariachi filmi “Once Upon a Time in Mexico” ise 2003 yılında gösterime girdi.

Robert Rodriguez, 2005 yılında “Frank Miller Sin City” çizgi romanlarından uyarlanan “Sin City” isimli filmi çekti – bu filmin bir sahnesini Tarantino yönetti. Film, gişede oldukça başarılı oldu ve iki devam filmi de 2007 yılından itibaren seyirci ile buluştu.

Robert Rodriguez, kendine has yönetmenlik tarzıyla Amerikan sinemasında önemli bir yere sahip olmuştur. Sadece yönetmenlik yapmakla kalmaz; filmlerinin senaryolarını yazar, yapımcılığını üstlenir ve bazılarında editör, görüntü yönetmeni, görsel efekt danışmanı, besteci ve ses editörü gibi çeşitli roller üstlenir. Bu yüzden ona “tek kişilik film ekibi” denir.

Robert Rodriguez haberleri

Robert Rodriguez, Robert Rodriguez biyografisi, Robert Rodriguez hayatı, Robert Rodriguez özgeçmişi, Robert Rodriguez hakkında, Robert Rodriguez doğum yeri
Robert Rodriguez fotoğraf, Robert Rodriguez video, Robert Rodriguez resim, Robert Rodriguez kimdir?, Robert Rodriguez kaç yaşında?, Robert Rodriguez nereli,
Robert Rodriguez memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!