Roger Waters Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Eylül.1943
Roger Waters kaç yaşında: 80
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen
Roger Waters doğum yeri: Great Bookham,İngiltere

Roger Waters Kimdir?

George Roger Waters, 6 Eylül 1943 yılında İngiltere’nin Great Bookham ilçesinde dünyaya geldi. Ünlü Pink Floyd topluluğunun bas gitaristliğini yaptı. Cambridge’de yetişen Waters, babası Eric Fletcher Waters da dahil olmak üzere II. Dünya Savaşı hakkında şarkılar yazmıştır. Babasını 1944 yılında İtalya’nın Anzio bölgesindeki savaşta kaybeden Waters, The Final Cut albümünü babasına adadı.

Askeri okuldan atılan Waters, nükleer silahların kaldırılmasını savunan bir grup lideri oldu. Mimarlık öğrenimi görmek için The Regent Street Polytechnic’te okumaya başladı. Burada Nick Mason ve Richard Wright ile tanıştı. 1965’te ritm ve blues tarzında parçalar indiren “The Screaming Abdas” grubunda müzik hayatına adım attı. Bob Close ve Syd Barret bu gruba Waters tarafından dahil edildi. 1965’in sonlarında Pink Floyd’un karakteristik sound’u belirmeye başladı. Pink Floyd ismi, Pink Anderson ve Floyd Council adlı iki blues sanatçısından alınmıştır.

1966 yılında çoğunlukla Syd Barret’ın psychedelic ve R&B düzenlemelerini çaldılar. Underground tarzları dikkat çekince Nisan 1967’de ilk single albümleri “Arnold Layne”i yayınladılar. İngiltere müzik listelerinde 20. sıraya kadar yükseldiler. Ardından çıkan “See Emily Play” albümü ile listelerde 6. sıraya ulaştılar. “The Piper at the Gates of Dawn” adlı albümü de benzer bir başarı yakaladı.

Uyuşturucu alışkanlığı olan Syd Barret’ın gruptan ayrılmasıyla Waters, grubun liderliğini devraldı. Ancak Waters, bu durumun kendi seçimi değil, diğer grubun diğer üyelerinin çekilmesiyle ortaya çıktığını belirtti. “The Wall” albümü sırasında Richard Wright ve Nick Mason ile ciddi tartışmalar yaşadı ve sonunda Richard Wright grupla bağlarını kopardı.

Waters, 1969 – 1975 yılları arasında Judy Trim, 1976 – 1992 yılları arasında Carolyne Christie ve 1992 – 2001 yılları arasında da Priscilla Phillips ile evli kaldı. Christie’den iki çocuğu, Phillips’ten ise bir çocuğu olmuştur.

1983 yılında tum şarkıların rüya gibi algılanmasının amaçlandığı “The Pros and Cons of Hitchhiking” albümü yayınlandı. Albüm, The Final Cut ve The Wall albümlerinin devamı niteliğindeydi ve solo gitaristi olarak Eric Clapton da yer aldı.

1985 yılında, Waters hayranı olduğu John Lennon anısına, basçı Andy Fairweather-Low ile birlikte bir konser düzenledi.

Roger Waters 1985 yılında Pink Floyd ile yollarını ayırdı ama hala birçok kişiye göre Pink Floyd, Waters ve David Gilmour’un sesi ve muhteşem gitarlarıyla özdeşleşmiştir.

1987 yılında yayınlanan “Radio K.A.O.S.” albümü, “The Tide is Turning” dışında pek ilgi toplamadı.

Konserlerde daha rahatlıkla performans vermek için işitme cihazı kullanan Waters, bas gitarının uyumunu da klavyeci Rick Wright’e yapıyor.

Berlin Duvarı’nın yıkılması sonrası, 21 Temmuz 1990’da “The Wall” performansını sergiledi. 1992’de Jeff Beck, John Patituci, Andy Fairweather-Low, Michael Kamen gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştığı “Amused to Death” albümünü yayınladı. Albüm, eleştirmenler tarafından Roger Waters’ın en iyi solo albümü olarak kabul edildi. Alübüm için turneye çıkmak yerine 1993’te bir yardım konseri düzenledi. 1990 ve sonrası çoğunlukla Fransız Devrim’ini konu alan “Ça Ira” operası üzerine çalışmayla geçirdi ve opera 2005’te tamamlandı.

2003 yılında George Bush ve Tony Blair politikalarını eleştiren “To Kill The Child” ve “Leaving Beirut” şarkılarını internet üzerinden yayınladı.

2005 yılında Roger Waters, Nick Mason, Richard Wright ve David Gilmour, Londra Hyde Park’ta “Live 8” yardım konserinde “Pink Floyd” olarak bir araya geldiler. 2006’da ise İstanbul Kuruçeşme’deki konserde “Dark Side of The Moon” albümünün tamamını canlı performans sergiledi.
2006’da Kuruçeşme Arena’da ve daha sonra 2013’te İstanbul ITU Stadyumu’nda “The Wall” albümünün tamamını canlı olarak çalan Waters, 1990 yılından beri Amerika, Los Angeles’da yaşamaktadır.

George Roger Waters’ın Solo Albümleri;
1984 – The Pros and Cons of Hitch Hiking
1987 – Radio K.A.O.S.
1992 – Amused to Death
2005 – Ça Ira
2017 – Is This the Life We Really Want?

Roger Waters haberleri

Roger Waters, Roger Waters biyografisi, Roger Waters hayatı, Roger Waters özgeçmişi, Roger Waters hakkında, Roger Waters doğum yeri
Roger Waters fotoğraf, Roger Waters video, Roger Waters resim, Roger Waters kimdir?, Roger Waters kaç yaşında?, Roger Waters nereli,
Roger Waters memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!