Roger Zelazny Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Mayıs.1937
Roger Zelazny kaç yaşında: 86
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Yazar
Roger Zelazny doğum yeri: Euclid, Ohio, A.B.D.

Roger Zelazny Kimdir?

Roger Joseph Zelazny, 13 Mayıs 1937 tarihinde Euclid, Ohio, ABD’de dünyaya geldi. Polonya kökenli göçmen olan babası Joseph Frank Zelazny ve İrlanda asıllı Amerikalı annesi Josephine Flore Sweet’in tek çocuğu olan Zelazny, Ohio’da büyüdü. Yüksek öğrenimini Western Reserve Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde tamamladı. Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’nda görev aldı ve 1969 yılına kadar bu kurumda çalıştı.

Birçok ödül kazanmış olan Amerika’lı-Polonyalı yazar Zelazny, Hugo ve Nebula ödülleriyle üçer defa, Balrog, Locus ve Seiun gibi edebiyat ödülleriyle de birçok kez ödüllendirilmiştir. 2010 yılında, Science Fiction Hall of Fame Müzesi’ne kabul edilmiştir. Yazarın en önemli eserleri arasında Amber Yıllıkları, Işık Tanrısı ve Bu Ölümsüz adlı kitapları yer almaktadır.

Lise yıllarında okul gazetesinin editörlüğünü yapan ve Yaratıcı Yazarlar Kulübüne üye olan Zelazny, 1953’te yayınladığı “Conditional Benefit” adlı öyküsüyle ilk kez okuyucularıyla buluşmuştu. 1954’te ise “Mr. Fuller’s Revolt” adlı öyküsü ilk kez satışa sunuldu.

Zelazny, farklı kültürlerin mitolojik unsurlarını öykülerinde kullanarak kendi fantazi evrenini yaratmayı başardı ve bu kurgularda teknoloji ile mitolojiyi başarıyla harmanladı. Amber Yıllıkları, Bu Ölümsüz ve Işık Tanrısı başta olmak üzere birçok eserinde bu ögeleri kullanmıştır.

Zelazny, 1964’te Sharon Steberl ile, 1966’da ise Judith Alene Callahan ile evlendi. Callahan ile üç çocuk babası olan Zelazny, 1995 yılında kolon kanseri sonucu karaciğer yetmezliği sebebiyle hayata veda etti.

Roger Zelazny haberleri

Roger Zelazny, Roger Zelazny biyografisi, Roger Zelazny hayatı, Roger Zelazny özgeçmişi, Roger Zelazny hakkında, Roger Zelazny doğum yeri
Roger Zelazny fotoğraf, Roger Zelazny video, Roger Zelazny resim, Roger Zelazny kimdir?, Roger Zelazny kaç yaşında?, Roger Zelazny nereli,
Roger Zelazny memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!