Sait Sökmen Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Eylül.1942
Sait Sökmen kaç yaşında: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Dansçı, Yönetmen
Sait Sökmen doğum yeri: Conakry, Gine

Sait Sökmen Kimdir?

Sait Sökmen, Türkiye’nin ilk balet ve bale koreografıdır. 13 Eylül 1942’de, Gine’nin Conakry şehrinde, Türk babası Mehmet Cemil ve Gine’li annesi Fatumata Mamady (Camara) Sökmen’in altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Mehmet Cemil, 1928 yılında Gine’nin başkenti Conakry’ye yerleşti ve kabile şefinin kızı Fatumata’ya aşık oldu. 1932 yılında evlendiklerinde Fatumata 15, Mehmet Cemil 28 yaşındaydı. Bu evlilikten sekiz çocukları oldu.

1953 yılında iç savaş sonrası ailesiyle birlikte Türkiye’ye, İskenderun’a döndüler. Ancak babası, İskenderun’a geldikten birkaç hafta sonra kalp krizinden öldü. İki yıl boyunca İskenderun’da yaşadılar ve daha sonra İstanbul’a taşındılar.

Sait Sökmen, küçük yaşta sanata merak sararak, ilk ve ortaokulunu İstanbul’da tamamladı. Daha sonra Ankara’ya taşınarak, Ankara Devlet Konservatuarı’nın bale bölümüne katıldı ve Türk Devlet Balesi’ni kuran Dame Ninette de Valois’den eğitim aldı. 9 yıllık eğitimini 5 yılda tamamlayarak, İngiltere Kraliyet Balesi’nde çalışma fırsatı buldu.

Sökmen, Devlet Balesi’nde başdansçı ve ilk Türk koreograf olarak tarihe geçti. 1971 yılında Ankara’da Kuğu Bale ve Dans Stüdyosu’nu açtı. Farklı dönemlerde Bale Sanat Merkezi, Sait Sökmen Sanat Merkezi ve eşi Gaye Sökmen ile birlikte Gaye Sökmen Ajans’ı kurdu.

Çeşitli televizyon programlarında koreograf olarak görev aldı ve yarışma programlarında jüri üyeliği yaptı. İki evlilik geçiren Sökmen’in, ilk eşi şair Turgut Uyar’ın kızı Semiramis Uyar’dan iki oğlu bulunmaktadır. Ülkemizin ilk bale koreografı ve baleti olan Sait Sökmen, halen bale öğretmenliği ve yöneticilik yapmaktadır.

Sait Sökmen haberleri

Sait Sökmen, Sait Sökmen biyografisi, Sait Sökmen hayatı, Sait Sökmen özgeçmişi, Sait Sökmen hakkında, Sait Sökmen doğum yeri
Sait Sökmen fotoğraf, Sait Sökmen video, Sait Sökmen resim, Sait Sökmen kimdir?, Sait Sökmen kaç yaşında?, Sait Sökmen nereli,
Sait Sökmen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!