Salih Mirzabeyoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 10.Mayıs.1950

Ölüm tarihi
Salih Mirzabeyoğlu kaç yaşında öldü: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Şair, Yazar
Salih Mirzabeyoğlu doğum yeri: Erzincan
Ölüm yeri: Yalova

Salih Mirzabeyoğlu Kimdir?

Salih Mirzabeyoğlu, gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş, 10 Mayıs 1950’de Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bitlisli olan Mirzabeyoğlu, babasının yanı Halid bin Velid’e dayanan Mirzabeyler aşiretine mensuptur, annesi ise Bursalıdır. İlk eğitimini 1962 yılında Eskişehir’deki Fatih İlkokulu’nda tamamlayan Mirzabeyoğlu, ardından Mehmetçik Ortaokulu’nu ve Atatürk Lisesi’ni bitirerek öğrenim hayatının ilk aşamasını tamamlamıştır. Eskişehir’deki lise yılları sırasında şiirleri Sabah gazetesinde yayınlanmış ve Milli Nizam Partisi’nin gençlik yapılanmasında aktif bir rol oynamıştır.

Eğitim hayatına İstanbul’da Hukuk Fakültesi’nde devam etmiş, ancak buradaki eğitimini bir süre sonra yarıda bırakarak 1975’te Gölge adlı dergiyi yayımlamıştır. Necip Fazıl Kısakürek ile tanışan Mirzabeyoğlu, Nakşibendi tarikatına katılmış ve daha sonra AKINCI GÜC isimli bir hareketin kurucusu olmuştur. Bu süre zarfında Gölge, Akıncı Güç ve Büyük Doğu-Rapor gibi yayınlarla gençlerin dikkatini çekmiştir.

Mirzabeyoğlu’nun kaleminden çıkan eserler arasında “Bütün Fikrin Gerekliliği”, “İdeolocya ve İhtilal”, “Necip Fazıl’la Başbaşa” ve “Kültür Davamız” gibi kitaplar bulunur. 1983 yılında Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünden sonra, Mirzabeyoğlu İBDA’yı kurmuştur. İBDA, hem Mirzabeyoğlu’nun fikir ve düşüncelerini yaydığı yer, hem de adını taşıdığı yayınevi olmuştur. 40’tan fazla eseriyle İbda Külliyatı’nı oluşturan Mirzabeyoğlu, 1999 yılına kadar içtihatlarını bu eserlerde sunmuştur.

Mirzabeyoğlu’nun talebeleri, 1991’deki Körfez Savaşı protestolarına katılmışlar ve bu nedenle Mirzabeyoğlu 3.5 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra gençlerin protestoları şiddetli eylemlere dönüşmüş ve Taraf dergisi bu eylemlerin merkezi haline gelmiştir.

28 Şubat Sürecinde İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C)’nin lideri olduğu öne sürülerek ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mirzabeyoğlu, 16 yılını hapiste geçirmiş ve 2014’te serbest bırakılmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan ile 2014’te bir görüşme gerçekleştiren Mirzabeyoğlu, 2018’de beyin kanaması sonucu 68 yaşında hayatını kaybetmiştir. Birden fazla esere imza atan Mirzabeyoğlu’nun yazdığı kitaplar arasında “İstikbâl İslâmındır”, “Kavgam”, “Berzah” ve “İktisat ve Ahlâk” yer alır.

Salih Mirzabeyoğlu haberleri

Salih Mirzabeyoğlu, Salih Mirzabeyoğlu biyografisi, Salih Mirzabeyoğlu hayatı, Salih Mirzabeyoğlu özgeçmişi, Salih Mirzabeyoğlu hakkında, Salih Mirzabeyoğlu doğum yeri
Salih Mirzabeyoğlu fotoğraf, Salih Mirzabeyoğlu video, Salih Mirzabeyoğlu resim, Salih Mirzabeyoğlu kimdir?, Salih Mirzabeyoğlu kaç yaşında?, Salih Mirzabeyoğlu nereli,
Salih Mirzabeyoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!