Salim Ağırbaş Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1934

Ölüm tarihi
Salim Ağırbaş kaç yaşında öldü: 55
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Salim Ağırbaş doğum yeri: Üsküdar, İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Salim Ağırbaş Kimdir?

İstanbul, Üsküdar’da 1934 yılında doğan Salim Ağırbaş, ünlü saksafoncu İsmail Ağırbaş’ın oğludur. Ailesi Üsküdar’dan Fatih’e taşınmış ve babasıyla beraber geçirdiği zamanlarda çaldığı orkestara hayran kalarak müziğe yöneldi. Bu süreçte davul çalmayı deneyimlemiş ve okul orkestrasında davulcu olarak yer almıştır. Bir diğer ünlü baterist, Yüksel Ağırbaş, Salim Ağırbaş’ın kardeşidir.

Salim Ağırbaş askerlik görevini tamamlayana dek çeşitli orkestraların bir parçası oldu. Askerlik sonrasında da müzik hayatına devam eden Ağırbaş, Şerif Yüzbaşıoğlu’nun topluluğu ile popülerlik kazandı. Yüzbaşıoğlu ile yeniden iş birliği yaptı ve ‘Milli Orkestra’ seçilerek bir dönem Avrupa’da da performanslar sergiledi.

Ağırbaş, bateri çalmayı popülerleştirdi ve 1966’da bateri okulu açarak ‘Modern Davul Metodu’ kitabını yayınladı. Hey Dergisi’nin düzenlediği ‘davul maratonunda’, İngiltere’nin 22 saatlik rekorunu 30 saat davul çalarak geçti. Bu maraton süresince hiçbir şey yemeyen Ağırbaş, tahmini olarak 864 bin davul vuruşu yapmıştı.

Perküsyonist Birol Ağırbaş ve müzisyen Gürol Ağırbaş’ın babası olan Salim Ağırbaş, 121 plakta davul çaldı ve kendi orkestrasıyla 79 plak çıkardı. Yugoslavya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Beyrut, Almanya ve İsviçre’de uzun zaman performans sergileyerek televizyon programlarına çıktı. Türkiye’yi Balkan Festivallerinde temsil ederek “Milli Davulcu” unvanını aldı.

1969 yılında Salim Ağırbaş Orkestrası’nı kurdu ve gurup; Ersen Dinleten, Nurettin Irmak, Timur Güven, Aykut Aksel, Ünal Büyükgönenç ve Merak Küçükerol’dan oluşmaktaydı.

55 yaşında hayatını kaybeden Salim Ağırbaş’ın hayatı boyunca iki kitap yazdı: 1968’de ‘Salim Ağırbaş’ın 1. Davul Metodu’ ve 1979’da ‘Salim Ağırbaş’ın davul öğretim kitabı’.

Salim Ağırbaş haberleri

Salim Ağırbaş, Salim Ağırbaş biyografisi, Salim Ağırbaş hayatı, Salim Ağırbaş özgeçmişi, Salim Ağırbaş hakkında, Salim Ağırbaş doğum yeri
Salim Ağırbaş fotoğraf, Salim Ağırbaş video, Salim Ağırbaş resim, Salim Ağırbaş kimdir?, Salim Ağırbaş kaç yaşında?, Salim Ağırbaş nereli,
Salim Ağırbaş memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!