Salman Rüşdi Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Haziran.1947
Salman Rüşdi kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar
Salman Rüşdi doğum yeri: Bombay, Hindistan

Salman Rüşdi Kimdir?

Hindistan’ın Bombay kentinde 19 Haziran 1947’de Urduca ve İngilizce konuşan bir aileye doğan Salman Rüşdi, Hint kökenlidir ancak Britanya vatandaşıdır. Annesi Negin Bhatt ve babası Anis Ahmed Rushdie imzalarını taşıyan Rüşdi, Bombay’daki ortaokulun ardından liseye gitmek için ailesiyle beraber 1961’de İngiltere’ye yerleşti. Lise eğitimini tamamladıktan sonra ailesi Bombay’a döndü, ancak 1964’te Pakistan’a göç etmek zorunda kaldı ve Karaçi’ye yerleşti.

Eğitim hayatını İngiltere’de devam ettiren Rüşdi, Cambridge Üniversitesi’nde tarih okudu ve üniversite hayatında roman yazmaya başladı. Romanlarının çoğu Hindistan’ı konu alırken, anlatım tarzında mit ve fantastik öğeleri gerçeğiyle harmanlar.

1975’te yazdığı fantastik bilimkurgu eseri ‘Grimus’ ile eleştirmenlerin ilgisini çeken Rüşdi, ‘Geceyarısı Çocukları’ adlı romanıyla 1981’de Booker, 1982’de James Tait Black ve 1993’te Booker of Bookers ödüllerini kazandı. Rüşdi’nin Hindistan tarihine ve politikasına eleştirel yer verdiği bu kitabı Hindistan’da yasaklandı. Kitabının yasaklanmasının ardından ‘Utanç’ adlı romanı Pakistan’da yasaklandı. Bu kitabın ardından ‘Jaguar Gülüşü’ ve ‘Şeytan Ayetleri’ adlı romanlarını yazan Rüşdi, ‘Şeytan Ayetleri’ ile 1988 Whitbread ödülüne layık görüldü ancak eseri Hindu ve Güney Afrika’da yasaklandı ve Humeyni tarafından ölüm fetvası aldı.

1988 yılında yazdığı ‘Şeytan Ayetleri’ sebebiyle İslam’a hakaret ettiği düşünülen Rüşdi, İslam dünyasından büyük tepki çekti. ‘Şeytan Ayetleri’ Güney Afrika, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır, Somali, Bangladeş, Sudan, Malezya, Endonezya ve Katar gibi ülkelerde yasaklandı. Kitabı Türkçeye çeviren Aziz Nesin, 1993’teki Madımak Katliamı’nda hedef alındı. Aynı yıl İran lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni, Rüşdi hakkında ölüm fetvası verdi ve Rüşdi’nin başına 3 milyon Amerikan doları ödül koydu.

2004-2008 yılları arasında Hindistanlı model Padma Lakshmi ile evli olan Rüşdi’nin Zafer ve Milan Rüşdi adında iki çocuğu bulunuyor. Ayrıca, 12 Ağustos 2022’de New York’ta bir konuşma yaparken bıçaklandı ve helikopterle hastaneye kaldırıldı. Rüşdi’nin bir gözünü ve bir elini kullanamaz hale geldi olduğunu belirtildi.

Salman Rüşdi haberleri

Salman Rüşdi, Salman Rüşdi biyografisi, Salman Rüşdi hayatı, Salman Rüşdi özgeçmişi, Salman Rüşdi hakkında, Salman Rüşdi doğum yeri
Salman Rüşdi fotoğraf, Salman Rüşdi video, Salman Rüşdi resim, Salman Rüşdi kimdir?, Salman Rüşdi kaç yaşında?, Salman Rüşdi nereli,
Salman Rüşdi memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!