Sami Paşazade Sezai Biyografisi

Doğum tarihi: ??.Temmuz.1859

Ölüm tarihi
Sami Paşazade Sezai kaç yaşında öldü: 77
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar
Sami Paşazade Sezai doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Sami Paşazade Sezai Kimdir?

Sami Paşazade Sezai, Türk edebiyatının önemli isimlerinden birisidir ve modern Türk kısa hikâye yazınının öncülerindendir. 1859’da İstanbul Taşkasap’ta doğdu; babası Abdurrahman Sami Paşa, Osmanlı Devleti’nin ilk Maarif Nazırıydı ki bu bugünkü Eğitim bakanlığıdır. Annesi ise Paşa’nın ikinci eşi olan Gülarayiş Hanım’dır.

Sezai, Babasının kendi konağında hususi eğitim aldı ve bu süre zarfında Farsça, Arapça, Fransızca ve Almanca öğrendi. Daha sonra Londra’da görev yaptığı zamanlarda İngilizce de öğrendi.

1879 yılında bürokrasiye, Evkaf Nezareti Mektub-i Kalemi’ne memur olarak başladı. Bir sonraki yıl ise Londra elçilik ikinci katipliğinde görev yapmaya başladı. İngiltere’deki 4 yıllık süresince İngiliz ve Fransız edebiyatları üzerine derinlemesine inceleme ve çalışmalar yaptı.

Olgunluk dönemi içerisinde Sezai, Latife Hanım ile kısa bir evli kaldı ve Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan ve Recaizade Mahmut Ekrem gibi önemli edebi kişiliklerle mektuplaşarak dostluk kurdu.

Edebi kariyerine 1874’de “Kamer” gazetesinde yayınlanan “Maarif” başlıklı söylev türündeki ilk yazılarıyla başladı. İlk kitabını, bir tiyatro eseri olan “Şir” 1879’da yayınladı. Kendisini Türk edebiyat sahnesine taşıyan “Sergüzeşt”, Türk edebiyatında romantizmden gerçekçiliğe geçiş dönemini başlatmış ve aynı zamanda çok sevilen bir eser oldu.

Sami Paşazade Sezai hem romancı hem de hikayeci olarak Türk edebiyatına önemli katkılar sağlamıştır. Meşrutiyet’in ilanında sonra İstanbul’a dönen Sezai, İkinci Meşrutiyet sürecinde Madrit Büyükelçiliği’ne atandı ve Dünya Savaşı’nın sonuna kadar İsviçre’de kaldıktan sonra Türkiye’ye geri döndü.

Sezai, tek romanı olan Sergüzeşt ile edebiyatımızda ilk kez tamamen esaret konusunu ele alan bir eseri kaleme aldı. Aynı zamanda, romantizm ile realizmi birleştiren ve “sanat için sanat” anlayışıyla eserler veren bir yazar oldu.

Sami Paşazade Sezai’nin, 1909’da Selanik’te İttihat ve Terakki’nin toplantısına katıldığında Mustafa Kemal Atatürk ile tanıştığı bilinir.

Sezai, yaşamının sonuna doğru Büyük Millet Meclisi kararıyla “Hidamat-ı vataniyye tertibinden” 1927 yılında maaş bağlayarak emekliye ayrıldı. 26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul’da zatürreden 77 yaşında hayata veda etti.

Onun eserleri arasında Sergüzeşt adlı romanı, Küçük Şeyler ve Müdafaa-i Zulüm adlı hikaye kitapları ve Şir ile Mantemeden adlı tiyatro eserleri bulunur. Ayrıca birçok sohbet, eleştiri ve anı yazıları da bulunmaktadır.

Sami Paşazade Sezai haberleri

Sami Paşazade Sezai, Sami Paşazade Sezai biyografisi, Sami Paşazade Sezai hayatı, Sami Paşazade Sezai özgeçmişi, Sami Paşazade Sezai hakkında, Sami Paşazade Sezai doğum yeri
Sami Paşazade Sezai fotoğraf, Sami Paşazade Sezai video, Sami Paşazade Sezai resim, Sami Paşazade Sezai kimdir?, Sami Paşazade Sezai kaç yaşında?, Sami Paşazade Sezai nereli,
Sami Paşazade Sezai memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!