Sami Şekeroğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Şubat.1937
Sami Şekeroğlu kaç yaşında: 86
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Akademisyen, Yönetmen
Sami Şekeroğlu doğum yeri: Ulukent, Harput, Elazığ

Sami Şekeroğlu Kimdir?

Türkiye’nin sinema alanında öncü isimlerinden olan Sami Şekeroğlu, çeşitli unvanlara sahip bir bireydir. Öyle ki, Türkiye’nin ilk sinema kulübü, “Kulüp Sinema 7” ve “Türk Film Arşivi”nin kurucusu ve aynı zamanda ilk sinema profesörlerinden olan Sami Şekeroğlu, sinema dünyasında büyük etkisi olan bir kişidir.

Sami Şekeroğlu’nun hikayesi 26 Şubat 1937’de Elazığ, Harput’taki Hüseynik (Ulukent) köyünde başlar. Annesi Bedriye hanım ve babası, bölgenin tanınmış sesi Ali Feyzi Efendi olan Sami Şekeroğlu, çocukluk günlerini ailesinin Elazığ’daki üzüm bağlarında geçirir. Hüseynik’teki ilkokulu, Elazığ’daki ortaokulu ve bir süreliğine de Ankara Atatürk Lisesi’ni bitiren Şekeroğlu, lise eğitimini Elazığ Lisesi’nde tamamladı. Burada tiyatro oyunlarına olan ilgisi artmış ve sinema, edebiyat, resimle ilgilenmeye başlamıştır. Lise sonrası İstanbul’a yerleşen Şekeroğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünü bitirdi. Bu eğitim sürecinde Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ahmet Kutsi Tecer ve Ali Avni Çelebi gibi tanınmış isimlerle birlikte çalışma fırsatı buldu.

Üniversite döneminde Fazıl Hüsnü Dağlarca, Abdi İpekçi gibi önemli isimlerle tanışan Şekeroğlu, Yön Dergisi’nde yazılar yazma yolunda ilerledi. 1962’de, Türkiye’nin ilk sinema ve kültür organizasyonu olan “Kulüp Sinema 7″yi kurdu ve bu kulüp 1967’de “Türk Film Arşivi” olarak yeniden adlandırıldı. Şekeroğlu aynı zamanda, 1973’te asil üye olarak kabul edildiği Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu’na (FIAF) üye oldu.

Şekeroğlu, 1969 yılında Türk Film Arşivi’ni Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağışladı ve böylelikle “Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Film Arşivi”nin kurucusu oldu. 1974 yılında ilk sinema eğitimini başlatan Şekeroğlu, bu rolünün yanı sıra Avrupa ve Amerika’da sinema okullarında, merkezlerde ve stüdyolarda araştırma çalışmaları yaptı.

1975’te DGSA Film Arşivi’ni modern teknolojiye sahip bir Bilim-Sanat-Kültür Kurumu’na dönüştürdü ve adını “Sinema-TV Enstitüsü” olarak değiştirdi. 1985’te Doçent, 1987’de Profesör olan Şekeroğlu, 1988 ile 1996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve 1996 ile 1999 yılları arasında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Sami Şekeroğlu, aynı zamanda film tarihinde önemli bir araştırma yapmış ve kendi çeşitli makalelerinin yer aldığı yerli ve yabancı dergilerde yazılar yazmıştır. Hayatı boyunca birçok ödül kazanan Şekeroğlu, 1985’te Kültür Bakanlığı Sinema Ödülünü ve 1992’de 6. Altın Koza Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü aldı.

Şekeroğlu’nun kişisel hayatında, Duygu Şekeroğlu ile evli olduğunu ve 2 çocuk sahibi olduğunu belirtelim.

Sami Şekeroğlu haberleri

Sami Şekeroğlu, Sami Şekeroğlu biyografisi, Sami Şekeroğlu hayatı, Sami Şekeroğlu özgeçmişi, Sami Şekeroğlu hakkında, Sami Şekeroğlu doğum yeri
Sami Şekeroğlu fotoğraf, Sami Şekeroğlu video, Sami Şekeroğlu resim, Sami Şekeroğlu kimdir?, Sami Şekeroğlu kaç yaşında?, Sami Şekeroğlu nereli,
Sami Şekeroğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!