Sammy Davis Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Aralık.1925

Ölüm tarihi
Sammy Davis kaç yaşında öldü: 65
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Dansçı, Sinema Oyuncusu, Müzisyen, Komedyen, Şarkıcı
Sammy Davis doğum yeri: Harlem, Manhattan, New York, ABD
Ölüm yeri: Beverly Hills, Kaliforniya, ABD

Sammy Davis Kimdir?

1950 ve 1960’lı yıllarda büyük bir popülerliğe sahip olan ve kendisini “tek gözlü kör bir zenci Yahudi” olarak tanımlayan şov dünyasının efsane ismi Sammy Davis Jr., 8 Aralık 1925 tarihinde New York, Harlem’de dünyaya geldi. Gerçek adı Samuel George Davis, Jr. olan sanatçı, dansçı bir baba ve Porto Riko kökenli bir annenin çocuğuydu.

Sanat yaşamına 1933 yılında çekilen ‘Rufus Jones for President’ adlı filmle ‘merhaba’ diyen Davis, Frank Sinatra ile 1941 yılından tanıştı ve bu, hayatını da etkileyecek bir döneme işaret etti. 1943’te askerlik görevini yerine getirip, 1954’te geçirdiği kaza sonucu sol gözünü kaybetmesine rağmen, 1956 yılında Musevi olmak gibi büyük bir hayat değişikliği yaptı. Bu süreçte kendisine, bir diğer büyük isim olan Marlon Brando’dan destek geldi.

Irkçılığın toplumda derin olarak hissedildiği yıllarda, beyaz bir kadınla olan ilişkisi nedeniyle büyük tepkiler almasına rağmen, Iowa doğumlu zenci bir kadın olan Loray White ile evlendi. Ancak evlilik kısa sürdü ve Davis, 1960 yılında İsveçli bir aktris olan May Britt ile ikinci evliliğini yaptı.

1960’ta Las Vegas’taki otellerde ırk ayrımı nedeniyle kalmasına izin verilmeyen Davis, müzik grubu “Rat Pack”ı, Dean Martin, Frank Sinatra, Joey Bishop ve Peter Lawford ile birlikte kurdu. Başkan Richard Nixon’ın seçim kampanyasına destek verdi ve 1960 yılında çekilen “Ocean’s Eleven” adlı filmde Sinatra ve Martin ile birlikte rol aldı.

Ayrıca, 1966 yılında kendi adını taşıyan bir TV şovu başlattı ve kariyeri boyunca birçok albüm çıkardı ve filmde rol aldı.

Davis, 16 Mayıs 1990’da gırtlak kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Kendisini ölümsüzleştiren önemli filmleri arasında “Mr. Warmth: The Don Rickles Project”, “Tap”, “That’s Dancing!”, “One Life To Live” ve “A Man Called Adam” gibi yapımlar yer alıyor.

Sammy Davis haberleri

Sammy Davis, Sammy Davis biyografisi, Sammy Davis hayatı, Sammy Davis özgeçmişi, Sammy Davis hakkında, Sammy Davis doğum yeri
Sammy Davis fotoğraf, Sammy Davis video, Sammy Davis resim, Sammy Davis kimdir?, Sammy Davis kaç yaşında?, Sammy Davis nereli,
Sammy Davis memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!