Şebnem Ferah Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Nisan.1972
Şebnem Ferah kaç yaşında: 51
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Müzisyen, Şarkıcı
Şebnem Ferah doğum yeri: Yalova

Şebnem Ferah Kimdir?

Şebnem Ferah, Türkiye’nin rock müziğindeki en belirgin kadın seslerden biridir. Aynı zamanda ünlü bir besteci ve söz yazarıdır. 12 Nisan 1972’de Üsküp’ten Yalova’ya göç eden bir ailenin en küçük kız çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendisini müziğe yönlendiren en büyük etken ailesinin müzik sevgisi ve desteği oldu. İlkokul yıllarında mandolin ve solfej dersleri almaya başladı. Liseye Bursa’daki Özel Namık Sözeri Lisesi’nde devam etti ve burada kaldığı süre boyunca çeşitli okul orkestralarında çaldı.

Lise öğrenimi boyunca “Pegasus” isimli bir toplulukta yer aldı. Ancak, 80’li yılların başında Bursa’da kurduğu “Volvox” isimli kız grubuyla hayallerini gerçekleştirdi. Ancak, ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü kazandığında bir süreliğine gruptan ayrıldı. Ancak daha sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydolarak eğitimine burada devam etti.

“Volvox” 1994 yılında dağıldıktan sonra Şebnem Ferah, kendi üzerine daha yoğunlaşmaya başladı. 1996 yılında Sezen Aksu ve Onno Tunç’un desteği ile ilk solosu “Kadın”ı çıkardı. Albümde yer alan “Vazgeçtim Dünyadan” isimli şarkısına klip çekerken büyük beğeni toplayan Ferah, ilk konserini İzmir Ege Üniversitesi’nde verdi ve büyük bir ilgi ile karşılandı.

1998 yılında yaşadığı ayrılıkların ardından bir süre müzik dünyasından uzak kaldı. Ancak, 1999 yılında “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” adlı bir albüm çıkararak sahalara döndü. Yitirdiği ablasına ithaf ettiği “Bugün” adlı çarkıyı seslendirdi.

Sonraki albümleri “Perdeler” (2001) ve “Kelimeler Yetse” (2003) olarak adlandıran Şebnem Ferah, ayrıca “Can Kırıkları” (2005) adlı beşinci stüdyo albümü ile de geri dönüş yaptı. Bunların yanı sıra, Şebnem Ferah’ın seslendirdiği bazı film müzikleri de bulunuyor. “Küçük Denizkızı” filmindeki “O Dünyada” adlı parçası ve Akbank’ın reklamı için seslendirdiği müzik bunlar arasında yer alıyor.

Şebnem Ferah, önemli bir figür olarak kariyerine devam etmektedir. Müzik çalışmalarının yanı sıra çeşitli film ve reklamlarda da yer almış olan Ferah, Türk rock müziğinin vazgeçilmez isimlerinden biri olmuştur.

Şebnem Ferah haberleri

Şebnem Ferah, Şebnem Ferah biyografisi, Şebnem Ferah hayatı, Şebnem Ferah özgeçmişi, Şebnem Ferah hakkında, Şebnem Ferah doğum yeri
Şebnem Ferah fotoğraf, Şebnem Ferah video, Şebnem Ferah resim, Şebnem Ferah kimdir?, Şebnem Ferah kaç yaşında?, Şebnem Ferah nereli,
Şebnem Ferah memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!