Şef Mehmet Ak Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1959
Şef Mehmet Ak kaç yaşında: 64
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Aşçı
Şef Mehmet Ak doğum yeri: Kartepe, Kocaeli

Şef Mehmet Ak Kimdir?

Çiğ beslenme hareketinin Türkiye’deki ilk savunucusu olan Şef Mehmet Ak, bu hareketi popülerleşmesine öncülük etmiştir.

1959 yılında Kartepe, Kocaeli’de dünyaya gelen Mehmet Ak, ilk ve ortaokul eğitimini aldıktan sonra, okul hayatını sonlandırmıştır. İzmit’teki bir döner salonunda çıraklık yapmış ve üç yıl süren bu deneyimin ardından, mutfak sanatıyla tanışmıştır. 7 yaşında annesiyle mutfakta geçirdiği zamanlar, onun bu mesleğe olan ilgisini geliştirmiştir.

1982 yılında Amerika’ya yerleşen Ak, Dünya mutfakları eğitimini Chicago hospitality, Food and Beverage Institusinde, Gordon Blue felsefesiyle tamamlamıştır. 1990 yılında kendi restoranını açan Ak, bu sayıyı üç yılda dörde çıkarmıştır. Türk mutfağını en iyi şekilde temsil eden Ak, 2002 ve 2003 yıllarında Dünya’nın en büyük yemek festivali ‘Taste of Chicago’ya katılmış ve iki yıl üst üste birincilik ödülünü kazanmıştır.

Yemek pişirme konusunda bir dönüm noktası olan Şef Mehmet Ak, kilo alıp bırakan bir aşama yaşadı. 2004 yılında 70 kilodan 125 kiloya çıkan Ak, daha sonra 9 ayda 70 kiloya düşmüştür. Bu dönemde ‘çiğ beslenme’ tarzının hem iş hayatına hem de günlük yaşamına dahil oldu.

Aşırı kilolu olan Mehmet Ak, kendini bu durumdan kurtarmak için bir arkadaşının önerdiği DETOX programını uygulamış ve 28 gün sonunda 9 kilo vermiştir. Bu deneyiminden sonra, çiğ beslenme mutfağını keşfetmeye karar vermiştir. Kaliforniya’ya giderek çeşitli ustalar ve okullardan çiğ beslenme eğitimi alan Şef Ak, ilk eğitimini Living Lite Culinary Art Institutisinden almıştır.

2005 yılında Raw Gourmets International Culinary Art and Hospitality Akademiyi kuran Şef Ak, 5 yıl boyunca çeşitli dersler ve çalışmalarla kendini geliştirmiştir. 2010 yılından bu yana büyük çoğunlukla zamanını Türkiye’de geçiren Şef Mehmet Ak, Kocaeli’nin Kartepe bölgesindeki organik çiftliğinde yerli ve yabancı öğrencilere çiğ beslenme üzerine eğitimler vermektedir.

Bugüne dek dünya çapında 3400 öğrenciye çiğ vegan mutfak eğitimi veren Şef Mehmet Ak, çiğ beslenme uzmanı olarak görevine devam etmektedir. Kendisi evli ve 5 çocuk babasıdır.

Şef Mehmet Ak haberleri

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!