Selami Karaibrahimgil Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Kasım.1944
Selami Karaibrahimgil kaç yaşında: 79
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Müzisyen, Bürokrat
Selami Karaibrahimgil doğum yeri: Kütahya

Selami Karaibrahimgil Kimdir?

Müzik ve bürokrasi alanında etkili bir isim olan Selami Karaibrahimgil, 15 Kasım 1944’te Kütahya’da dünyaya geldi. Asıl ismi Mehmet Selami Karaibrahimgil olan sanatçı, Türkiye’deki eski valilerden Nihat Karaibrahimgil’in oğlu olup, müzisyen Suavi Karaibrahimgil’in kardeşi ve şarkıcı Nil Karaibrahimgil’in babasıdır. İlk ve ortaöğrenimini Ankara TED Koleji’nde tamamlayan Karaibrahimgil, Anadolu’nun farklı şehirlerinde lise eğitimini sürdürdü. Üniversite eğitimini ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı.

Karaibrahimgil 1972’de Turizm Bakanlığı’nda memur olarak çalışmaya başladı ve bakanlık bünyesinde çeşitli görevler üstlendi. 1987-1992 ve 1996-2001 yılları arasında Londra ve New York’ta Turizm Ataşesi olarak görev yaptı. 2002’de Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’ne atanan Karaibrahimgil, bu görevinde Mayıs 2005’e kadar kaldı ve 2009’da emekli oldu.

Karaibrahimgil, 1969’da müzikal bir topluluk olan Modern Folk Üçlüsü’nü kurdu. Bu toplulukla birlikte Doğan Canku ve Ahmet Kurtaran ile halk müziği eserlerini modern bir tarzla yorumladı. 1970’te çıkardıkları 45’lik plaklarda “Ali Paşa Ağıdı” ve “Deriko” gibi türkülerin modern yorumlarını dinleyicileriyle paylaştılar. 15 yıl boyunca yurt içi ve dışında birçok konser ve program yapan Modern Folk Üçlüsü, Türkiye’yi 45 farklı ülkede “Kültür Elçisi” olarak temsil etti.

Karaibrahimgil, 1978’de Nükhet Duru ile birlikte Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen bir şarkı yarışmasında ‘En iyi Performans’ ödülü kazandı. 1981’de ise Ayşegül Aldinç ile birlikte Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.

Çok sayıda albüm yayımlayan Selami Karaibrahimgil, evin ve bir çocuk babaısıdır. Modern Folk Üçlüsü, çeşitli gazete ve dergiler tarafından 9 kez yılın topluluğu olarak seçildi ve toplamda 5 LP, 14 adet 45’lik, 7 CD ve 2 DVD çıkardı.

Selami Karaibrahimgil haberleri

Selami Karaibrahimgil, Selami Karaibrahimgil biyografisi, Selami Karaibrahimgil hayatı, Selami Karaibrahimgil özgeçmişi, Selami Karaibrahimgil hakkında, Selami Karaibrahimgil doğum yeri
Selami Karaibrahimgil fotoğraf, Selami Karaibrahimgil video, Selami Karaibrahimgil resim, Selami Karaibrahimgil kimdir?, Selami Karaibrahimgil kaç yaşında?, Selami Karaibrahimgil nereli,
Selami Karaibrahimgil memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!