Selma Lagerlöf Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Kasım.1858

Ölüm tarihi
Selma Lagerlöf kaç yaşında öldü: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yazar
Selma Lagerlöf doğum yeri: Mårbacka, Värmland, İsveç
Ölüm yeri: Mårbacka, Värmland, İsveç

Selma Lagerlöf Kimdir?

Nobel Edebiyat Ödülü’nün ilk kadın sahibi olan ve “Uçan Kaz” kitabının yazarı olan Selma Lagerlöf, 20 Kasım 1858’de İsveç’in Värmland bölgesinde bulunan Mårbacka çiftlik evinde dünyaya geldi. Louise ve Erik Gustaf Lagerlöf çiftinin kızı olan Selma’nın tam adı Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf idi. Ailesinde 5 kardeşi bulunuyordu ve erken yaşta çocuk felcine yakalanarak bir süre hareket etmekte güçlük çekti. Bu durum evde özel eğitim almasına sebep oldu ve edebiyata olan ilgisi bu dönemde şiir yazmaya başlamasıyla pekişti.

1882 yılında Stockholm’deki öğretmen okuluna kabul edilen Lagerlöf, babasının vefat ettiği 1885 yılında Landskrona’da öğretmenlik yapmaya başladı. Bu süre zarfında 1890 yılında bir derginin öykü yarışmasına katıldı ve bir romanın beş bölümlük başlangıcını göndererek birinci oldu. Öğretmenlik yaptığı sırada “Gösta Berlings Saga” adını verdiği iki ciltlik kitabını yazdı.

Lagerlöf, 1894 yılında “Osynliga länkar” (Görünmez Bağlar) kitabını yayımladı ve bu eseri sebebiyle İsveç Kralı ve Eğitim Bakanlığından para yardımı aldı. Altı yıl boyunca İsveç’ten ayrılıp Uppsala Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanına layık görüldü. Sonrasında serbest yazar olarak çalışmaya başladı ve yaşamının geri kalanını İsveç’in orta-güney kuşağında yer alan Falun’da geçirdi.

Yaşadığı köyde duyduğu hikayeleri ve masalları yazarak romanlarının ham maddesini oluşturan yaratıcı bir hikayeci olan Lagerlöf, 1909’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı ve 1914’te İsveç Akademisi’ne üye oldu. 16 Mart 1940’ta, 82 yaşında Mårbacka’da hayatını kaybetti. Kendisinin en iyi olarak kabul edilen eseri “Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige” (Nils Holgersson’un yabankazlarıyla maceraları) kitabı, bir çizgi film serisine ilham kaynağı olmuştur ve Türkiye’de “Uçan Kaz” adıyla yayınlanmıştır.

Selma Lagerlöf haberleri

Selma Lagerlöf, Selma Lagerlöf biyografisi, Selma Lagerlöf hayatı, Selma Lagerlöf özgeçmişi, Selma Lagerlöf hakkında, Selma Lagerlöf doğum yeri
Selma Lagerlöf fotoğraf, Selma Lagerlöf video, Selma Lagerlöf resim, Selma Lagerlöf kimdir?, Selma Lagerlöf kaç yaşında?, Selma Lagerlöf nereli,
Selma Lagerlöf memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!