Şemseddin Sami Frasheri Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Haziran.1850

Ölüm tarihi
Şemseddin Sami Frasheri kaç yaşında öldü: 54
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Gazeteci, Yazar
Şemseddin Sami Frasheri doğum yeri: Frasheri, Arnavutluk
Ölüm yeri: İstanbul

Şemseddin Sami Frasheri Kimdir?

Türk ve Arnavut edebiyatının gözde ismi, diller ve gramer konusunda öncü çalışmalar yapmış bir çevirmen, yazar ve gazeteci olan Şemseddin Sami, hayatına 1 Haziran 1850’de Arnavutluk Frasher’de bir ailenin altıncı çocuğu olarak başladı. Doğu kültürleri ve dilleri konusunda Bektaşi tekkesinde ve Kalkandelenli Mahmut Efendi’den eğitim aldı.

1861’de anne ve babasının ölümü üzerine kardeşleri ile Yanya’ya (şimdiki Yunanistan’ın Ionnina kenti) taşındı. Burada Yanya’daki prestijli Zassimaia Skoli adlı Rum okulunda okudu ve Yakub Efendi gibi tanınmış hocalardan Arapça ve Farsça dersler aldı. 1868’de mezun oldu ve Dersaadet’e giderek Matbuat Kalemi’nde çalışmaya başladı.

1872’de, Madame de Saint Oune’nun “Tarih-i Mücbel-i Fransa” adlı eserini Türkçeye tercüme etti ve bu eseri ilk yayınlanan çalışması oldu. Yine aynı yıl “Hadika” gazetesinde “Taaşuk-ı Tal’at ve Fitnat” romanı yayımlanmaya başlandı ve bu romanı Türkçede yazılan ilk roman kabul edildi.

Sami, bu dönemdetiyatro ile de ilgilenmiş ve Şahname’den bir hikâyenin uyarlaması olan “Sübhab” (Ferzendkuş) adlı bir oyun yazmıştır. Ancak oyun, dönemin tiyatro tekniklerine uymadığı için yayınlanmamıştır.

Tanzimat döneminde politika ile de ilgilenen Şemseddin Sami, Yeni Osmanlılar adlı reformcu ve liberal grupla birlikte çalışmış ve Ebüzziya Tevfik’in Rodos’a sürgün edilmesi üzerine onun yayınladığı Hadika ve Sirac gazetelerini devralmıştır. 1874’te Sami, Trablusgarp’a gitmiş ve burada Samipaşazade Sezai’nin babası olan Paşa’nın Türkçe-Arapça vilayet gazetesinin yönetimini üstlenmiştir.

İstanbul’a döndükten sonra bir süre gazetecilik yapmış ve aynı zamanda Arnavut hikâyeleri anlatan “Besa” ve Endülüs tarihinden alınmış bir kahramanlık olayını işleyen “Seydi Yahya” adlı oyunlarını yayımlamıştır.

Şemseddin Sami, aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın dergisi olan “Aile”yi ve halka ansiklopedik bilgiler sunan “Hafta” dergisini yayına sokmuştur. Onun “Kamusu’l-Alam”, “Tarih ve Coğrafya Lügati” ve “Tabir-i Essahla Kaffe-i Esma-i Hassa-yı Camidir/Dictionnaire Universel d’Histoire et de Geographie” gibi eserleri, Türkçede hazırlanan en geniş ansiklopedik eserler arasında yer alır. Bu eserlerle Sami, Türkiye’de ansiklopedi yazarlığının öncülerinden biri olmuştur. Sami, halka bilgi sunma ve eğitim konularına sürekli odaklanmıştır.

Sami, 1904’te ölümüne kadar aktif olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Eserleri ve katkıları, hem Türkçenin hem de Arnavutçanın gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Şemseddin Sami Frasheri haberleri

Şemseddin Sami Frasheri, Şemseddin Sami Frasheri biyografisi, Şemseddin Sami Frasheri hayatı, Şemseddin Sami Frasheri özgeçmişi, Şemseddin Sami Frasheri hakkında, Şemseddin Sami Frasheri doğum yeri
Şemseddin Sami Frasheri fotoğraf, Şemseddin Sami Frasheri video, Şemseddin Sami Frasheri resim, Şemseddin Sami Frasheri kimdir?, Şemseddin Sami Frasheri kaç yaşında?, Şemseddin Sami Frasheri nereli,
Şemseddin Sami Frasheri memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!