Şerif Erol Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Ekim.1963
Şerif Erol kaç yaşında: 60
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Senarist, Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Şerif Erol doğum yeri: Karşıyaka, İzmir

Şerif Erol Kimdir?

Şerif Erol, 8 Ekim 1963’te İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi. Lisedeki fizik öğretmeninin “Sizden fizikçi olmaz” ifadesi Erol’u fizikçi olmaya teşvik etti ve Boğaziçi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’nü kazandı. Ancak, fizikten çok ekonomiye ilgi duyduğunu fark edince Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümü’ne geçiş yaptı.

Erol, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda uzun süre boyunca oyunculuk yaptı ve 1997 yılında Açık Radyo’da program sunmaya başladı. 2012 yılında Bilgi Üniversitesi’nde Sahne Sanatları Bölümü’nde oyunculuk ve diksiyon dersleri verirken, Nişantaşı’ndaki Stüdyo Oyuncuları Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda rol aldı.

Bir dönem TRT’de seslendirme çalışmaları da yapan Erol, 2000’den itibaren senaryo yazmaya başladı. Bir İstanbul Masalı, Hırsız Polis ve Bıçak Sırtı gibi popüler dizilerin senaryolarında görev aldı.

Hande Altaylı’nın senaryosunu yazdığı, Nadim Güç’ün yönettiği “Kadın” adlı diziye 2017-2020 arasında Özge Özpirinçci, Caner Cindoruk, Bennu Yıldırımlar, Feyyaz Duman, Seray Kaya, Nihal Menzil ile birlikte başrolde yer aldı.

2021’de Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Camdaki Kız” adlı romanının dizi uyarlamasında yönetmen Nadim Güç ile birlikte çalıştı. Dizinin başrolünde Burcu Biricik ve Feyyaz Şerifoğlu oynamış, diğer rollerde ise Hande Ataizi, Tamer Levent, Nur Sürer, Devrim Yakut, Selma Ergeç, Şerif Erol, Tuğrul Tülek, Nihal Menzil yer almıştır.

2017 yılında 21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Vanya, Sonya, Masa ve Spike” adlı oyun ile “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü kazandı.

Erol’un tiyatro oyunları arasında “Baba”, “Dogville”, “Martı”, “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike”, “Soğuklukla Acı Çekmeye Başla”, “Her Yıl Kuşlar Geri Gelir”, “Babamın Cesetleri”, “10 Adımda Unutmak”, “Karanlık Korkusu”, “Oidipus Sürgünde” ve “Yine Ne Oldu?” bulunmaktadır.

Ayrıca Erol, “Koyu Kırmızı”, “Kapalıçarşı”, “Bıçak Sırtı”, “Hırsız Polis” ve “Bir İstanbul Masalı” gibi televizyon dizilerinin senaryosunu yazmıştır.

Oyunculuk kariyerinde ise 2021 yılında “Camdaki Kız” ve “Menajerimi Ara”, 2020 yılında “Hayalet: 3 Yaşam”, “Öğretmen” ve “Rain, Snorkel and Green Beans”, 2019 yılında “Kapı” ve”Mucize Doktor”, 2018 yılında “Aşk Bu Mu?”, 2017’de “Yol Ayrımı” ve “Kadın”, 2016’da “Hangimiz Sevmedik”, 2015’te “Kalbim Ege’de Kaldı” ve “Kara Ekmek”, 2014’te “Babamın Cesetleri” ve “Şeref Meselesi”, 2008’de “Süt” ve “Bahtı Kara”, 2001’de “Işık Sesini Arıyor”, 1996’da “Tabutta Rövaşata”, 1992’de “Seni Seviyorum Rosa” ve “Otel” adlı yapımlarda oynamıştır.

Şerif Erol haberleri

Şerif Erol, Şerif Erol biyografisi, Şerif Erol hayatı, Şerif Erol özgeçmişi, Şerif Erol hakkında, Şerif Erol doğum yeri
Şerif Erol fotoğraf, Şerif Erol video, Şerif Erol resim, Şerif Erol kimdir?, Şerif Erol kaç yaşında?, Şerif Erol nereli,
Şerif Erol memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!