Şevket Uğurluer Biyografisi

Doğum tarihi: 17.Mart.1938

Ölüm tarihi
Şevket Uğurluer kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen, Piyanist
Şevket Uğurluer doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Şevket Uğurluer Kimdir?

İstanbul’da doğmuş olan Türk müzisyen Şevket Uğurluer, birçok müzik türünde önemli çalışmalar yapmıştır. İlk defa ilkokul sıralarında mandolinle müziğe başlayan Uğurluer, daha sonra farklı enstrümanlar deneyimledikten sonra piyanoya yönelmiştir. İlk profesyonel müzik çalışmalarını 1955 yılında gerçekleştirdi ve aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okudu ve buradan yüksek mimar olarak mezun oldu.

1961 yılında Erol Büyükburç, Metin Ersoy, Kanat Gür ve Salim Ağırbaş ile birlikte “Şevket Uğurluer ve Arkadaşları” adlı bir orkestra kurdu. Bu orkestra ile birçok popüler şarkı seslendirdi ve Türk klasik müziği ve folk müziğini caz ile birleştirdi. Bu dönemde “Ana Beni Eversene”, “Not Responsible”, “Tombalacık Halimem”, “You” gibi plakları çıktı.

1991 yılında Uğurluer, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden “İki Dakika” adlı şarkıyı besteledi. 17 yıl boyunca TRT’de “Anılarla Müzik” adlı bir program sundu. Bu programda birçok tanınmış şarkıcı ve müzisyen konuk oldu.

Uğurluer’in oğlu Can da müzik dünyasında yer aldı. Nada Uğurluer ile evli olan Şevket Uğurluer’in ayrıca Selin Uğurluer Baktır adında bir kızı vardır.

2018 yılında, 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali, Şevket Uğurluer’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü verdi.

81 yaşında hayata veda eden Şevket Uğurluer, birçok albüme imza attı. Albümleri arasında “Anılarla Müzik”, “Anılarla Müzik 2”, “Best of Lounge” ve “Jazz Lounge 56 Songs” bulunmaktadır.

Şevket Uğurluer haberleri

Şevket Uğurluer, Şevket Uğurluer biyografisi, Şevket Uğurluer hayatı, Şevket Uğurluer özgeçmişi, Şevket Uğurluer hakkında, Şevket Uğurluer doğum yeri
Şevket Uğurluer fotoğraf, Şevket Uğurluer video, Şevket Uğurluer resim, Şevket Uğurluer kimdir?, Şevket Uğurluer kaç yaşında?, Şevket Uğurluer nereli,
Şevket Uğurluer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!