Sibel Tüzün Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Eylül.1971
Sibel Tüzün kaç yaşında: 52
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Sibel Tüzün doğum yeri: İstanbul

Sibel Tüzün Kimdir?

İstanbul’da dünyaya gelen ve Türk müzik sektörüne damga vuran bir isim olan Sibel Tüzün, 1978’de TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosu’nda müzikal macerasına ilk adımını attı. Ortaokul döneminde radyonun Gençlik Korosu’na katılıp, çok sesli müziği keşfetti ve koro şefleri Gökçen Koray, Cenan Akın, Yücel Elmas ve Hikmet Şimşek gibi değerli isimlerle çalışma şansı buldu.

Lise yıllarında Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde okurken pop ve rock müziğe merak sardı ve 1986’da Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması’nda üçüncülük kazandı. Bu yarışma ile Melih Kibar gibi önemli bir isimle tanışma fırsatı bulan Tüzün, reklam filmi seslendirmelerine başladı ve birçok ünlü sanatçının albüm ve sahne performanslarında yer aldı.

1988’de İ.Ü. Devlet Konservatuarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümü’ne birincilikle kabul edildi. Bu dönemde hem klasik müzik eğitimi aldı hem de jazz ve pop müzik alanında vokal yeteneklerini geliştirdi. 1991’de profesyonel müzik kariyerine başladı ve bir dizi müzik yarışmasında ödüller kazandı.

1992′ de RAKS Müzik Yapım’ la anlaşma imzaladı ve ilk albümü olan AH BİZ KIZLAR’ı çıkardı. Kısa sürede geniş kitleler tarafından beğenilen albümün başarısında, albümde yer alan sanatçıların eserleri ve Tüzün’ün sahne performansı ve yorumculuk yeteneği büyük rol oynadı.

1994’te Londra’ya giderek şan dersleri aldı ve Türkiye’ye döndükten sonra ikinci albüm çalışmalarına başladı. NEFES KESER AŞKLAR adını taşıyan albüm büyük başarı kazandı ve birçok hit parça çıkardı.

Sibel, 1998’de çıkardığı HAYAT BUYSA BEN YOKUM BU YOLDA adlı albümünde sekiz parçanın sözlerini yazdı ve albümün prodüktörlüğünü üstlendi. Albüm, özellikle Fransız müzik kanalı MCM’de büyük beğeni topladı.

2001’de Victoria Müzik’le anlaşarak YİNE YALNIZIM adlı albümünü piyasaya sürdü. 2002’de yapımcı olarak ARİNNA MÜZİK’le çalışmaya başladı ve 2003’te KIRMIZI adlı albümünü çıkardı. Bu albüm, müzik ve satış listelerinde büyük başarı elde etti ve bir dizi hit şarkı üretti.

Sibel, 2005’te SATEN adlı albümünü çıkardı ve 2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarıştı. Çok yönlü bir sanatçı olan Sibel, farklı sporlara da ilgi duyar, otomobil yarışlarına katıldı ve yelken sporuyla ilgilendi.

Özel hayatında bir dönem saçlarını kazıyarak dikkat çeken Tüzün, 2005’te eski bankacı Engin Güven ile evlendi ve 2005 yılında “Elaya Amber” adında bir kız çocuk sahibi oldu. 2010 yılında Engin Güven’den boşandı ve 2012’de Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında yer aldı.

2016’da 4 yıldır birlikte olduğu Ender Balcı ile evlendi. 2020’de İngiltere’ye taşınarak çocuklarıyla birlikte yeni bir yaşam başlattı.

Bugüne kadar çeşitli albümler ve single’lar çıkaran Tüzün’ün filmografi listesinde de yer alıyor ve bir dizi film ve tv dizisinde rol aldı.

Sibel Tüzün haberleri

Sibel Tüzün, Sibel Tüzün biyografisi, Sibel Tüzün hayatı, Sibel Tüzün özgeçmişi, Sibel Tüzün hakkında, Sibel Tüzün doğum yeri
Sibel Tüzün fotoğraf, Sibel Tüzün video, Sibel Tüzün resim, Sibel Tüzün kimdir?, Sibel Tüzün kaç yaşında?, Sibel Tüzün nereli,
Sibel Tüzün memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!