Şirin Aktemur Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1975
Şirin Aktemur kaç yaşında: 48
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Yönetmen
Şirin Aktemur doğum yeri: Ankara

Şirin Aktemur Kimdir?

Ankara doğumlu Şirin Aktemur, 1975 yılında dünya geldi. Dil ve tarih coğrafya fakültesi tiyatro tarihi ve teorisi ana bilim dalında Cambridge üzerinden eğitimini 1999 yılında tamamladı. Bir sonraki yıl, Şirin, Londra, İngiltere’ye giderek dil ve tiyatro eğitimine devam etti. Schwarz auf Weiss gazetesinin kültür sanat sayfasında haftalık eleştiri yazıları 2000 yılında yazılmıştır.

Şirin Aktemur, 2009 yılında Gökhan Aktemur ile birlikte “Gılgameş” oyununu yaratıldı ve ayrıca “Ex-press” oyununu tek başına yazdı. Europe Theatre Convention ve Ankara Devlet Tiyatrosu işbirliği ile sahnelendi ve Türkiye’deki çevirileri ile yedi farklı Avrupa ülkesinde oynandı.

Şirin, 2010 yılında Almanya’daki Freiburg Devlet Tiyatrosu’nda “Cabinet” projesi için “Icons by Icons” oyunun yazarı olarak görev aldı. Mustafa Avkıran, Övül Avkıran ve Peter Kastenmüller ortak yönetmenliğinde, bu oyun orada sahnelendi.

2014 yılında yazdığı “Minyatür (birlik)” adlı oyun, Uluslararası Ahilik Konulu Tiyatro Yarışması’ndan ödülle ayrıldı.

2012-2013 yılları arasında Neşet Ertaş için “Neşe’dert’aşk” oyununu kaleme aldı. Bu oyun, Aktemur’a Direklerarası Seyirci Ödülleri En İyi Oyun Yazarı Ödülü ve Türkiye Yazarlar Birliği “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçısı” ödülünü getirdi.

2017’de “Can Kırıkları” adlı kadın teması oyununu yazdı ve TOBAV Tiyatro’da sergiledi.

2018’de “Hasret” adında bir oyun yazdı ve yönetti. Berlin Atze Musiktheater’de Ekip-iz Prodüksiyon ile sahnelenen bu oyun, Direklerarası Seyirci Ödülleri tarafından “En İyi Prodüksiyon” ödülüne layık görüldü.

2019’da İbrahim Yazıcı tarafından bestelenen ve Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından icra edilen “Kadınım” adlı parçanın metnini yazdı.

2021 yılında çocuk yaşta zorla evlilikleri ele alan ‘Lal’ adlı müzikali yazdı ve yönetti.

Aktemur, tiyatro sanatçısı Umut Toprak ile birlikte yaşamaktadır.

Yaşamının birçok döneminde çeşitli ödüllere layık görülen Şirin, ayrıca birçok tiyatro oyununun da yazarı ve yönetmenidir.

2022 – Ben Nazım, 2021 – Bir Arabesk Müzikali – Afara, Lal, 2020 – Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali, 2019 – Yeni’den Dokunan Hayatlar, Kadın, 2017 – Can Kırıkları, 2014 – Minyatür (bir-lik), 2012 – Neşe’dert’Aşk, 2010 – Icons by Icons, 2009 – Ex press, Gılgamiş, 2004 – Ashura, 2019 – Neşe’Dert’Aşk şimdiye kadar yaptığı bazı eserlerdendir.

Şirin Aktemur haberleri

Şirin Aktemur, Şirin Aktemur biyografisi, Şirin Aktemur hayatı, Şirin Aktemur özgeçmişi, Şirin Aktemur hakkında, Şirin Aktemur doğum yeri
Şirin Aktemur fotoğraf, Şirin Aktemur video, Şirin Aktemur resim, Şirin Aktemur kimdir?, Şirin Aktemur kaç yaşında?, Şirin Aktemur nereli,
Şirin Aktemur memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!