Stanley Kubrick Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Temmuz.1928

Ölüm tarihi
Stanley Kubrick kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yönetmen, Fotoğrafçı
Stanley Kubrick doğum yeri: Bronx, New York, ABD.
Ölüm yeri: Herpender, Hertfordshire, İngiltere

Stanley Kubrick Kimdir?

1928 doğumlu Amerikalı film yönetmeni Stanley Kubrick, 26 Temmuz’da ABD’nin New York Bronx mahallesinde dünyaya geldi. Yapımlarındaki sinematik mükemmeliyet fırsatı ve karakterlerin karanlık yanlarını sergileyen detaylı hikaye anlatımı ile son derece tanınan bir figürdü. Küçük yaşta zeki olmasına rağmen akademisyen olarak sıyrılamadı ve 12 yaşında doktor olan babası tarafından Kaliforniya’daki dayısının yanına gönderildi. Yıl sonunda okuldaki notları büyük bir ivme kazandı ve liseye devam edebildi. Ona satranç oynamayi ailesi öğretti ve tutkusunu ilerleyen yıllarda birçok filminin ana unsurlarından biri haline getirecekti.

Kubrick, genç yaşta ilk fotoğraf makinesini fünu doktor olan babası Jack Kubrick’ten hediye olarak aldı ve bu sayede fotoğrafçılıkla tanıştı. “Look” adlı dergiye 17 yaşında ilk fotoğrafını sattı ve daha sonra mesleki olarak ilerlemeye devam etti. Kısa bir süre New York’taki bir fotoğraf stüdyosunda staj yaptı ve ardından aynı dergiden tam zamanlı bir görev teklifi aldı. Yine de, onun düşük akademik notları nedeniyle hiçbir yüksek öğrenim kurumuna kabul edilmedi ve bunun sonucunda Columbia Üniversitesi’nde misafir öğrenci oldu.

Kubrick, “Look” dergisinde çalışırken, Alexander Singer ile ilk film projesi olan “Day of the Fight” filmini hazırlamaya başladı. Bu süre zarfında bir dizi kısa film çekti ve onlardan biri çocukluk hobisi olan satranç hakkındaydı. Uzun metraj ilk Hollywood filmleri “Killer’s Kiss” (1955) ve “The Killing”(1956) bu dönemde çekildi. Sonrasında “Spartacus”(1960), “Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” (1964), “2001: A Space Odyssey” (1968), “A Clockwork Orange” (1971), ve “The Shining” (1980) gibi kült filmleri çekti.

Bir dizi kişisel ve profesyonel meydan okumaya rağmen, Kubrick sinemayı hiçbir zaman bir kenara bırakmadı ve 1999’da beklenmedik ölümünden hemen önce “Eyes Wide Shut” filmini çekti. 71 yaşında öldüğünde, 16 kısa ve uzun metrajlı film bıraktı ve bu filmler çağdaş yönetmenlere ilham sağladı. Onun başarısı ve etkisi, 1968’deki En İyi Özel Efektler dalında Oscar dahil olmak üzere birçok ödülle tanındı.

Stanley Kubrick haberleri

Stanley Kubrick, Stanley Kubrick biyografisi, Stanley Kubrick hayatı, Stanley Kubrick özgeçmişi, Stanley Kubrick hakkında, Stanley Kubrick doğum yeri
Stanley Kubrick fotoğraf, Stanley Kubrick video, Stanley Kubrick resim, Stanley Kubrick kimdir?, Stanley Kubrick kaç yaşında?, Stanley Kubrick nereli,
Stanley Kubrick memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!