Stephen Edwin King Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Eylül.1947
Stephen Edwin King kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yazar
Stephen Edwin King doğum yeri: Portland, Amerika

Stephen Edwin King Kimdir?

Amerikalı yazar Stephen King, dünyaca tanınan bir korku edebiyatı ustasıdır. Kitapları 60’ın üzerinde olup, yeni dönem korku edebiyatının en büyük isimlerinden biridir. Bu kitaplarından çoğu film ve diziye uyarlanmıştır.

Stephen King, 1947’nin Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri, Portland’ta doğdu. Henüz iki yaşında olan Stephen King’in annesi ve babası boşandıktan sonra King ve kardeşi anneleri ile birlikte yaşamışlardır. Çocukluk dönemi boyunca Indiana Fort Wayne’deki babası ve Portland, Maine’deki annesi arasında geçiş yaparak yaşadı. 11 yaşındayken, annesi ve kardeşi Durham’a taşındı ve orada yeni bir okula başladı. Üniversite eğitimini Orono, Maine’deki bir üniversitede bilim üzerine alırken, daha sonra eşi olacak Tabitha Spruce ile tanışmıştır.

16 yaşındayken ilk hikayelerini kaleme almış olan King, bu hikayeleri 1967’de “Starting Mystery Stories” adlı kitabında topladı ve yayınladı. 1970’te üniversiteden mezun oldu ve 1971’de Tabitha ile evlendi. Mezun olduktan sonra iş bulamadığı için bir laboratuvarda çalışmaya başladı. 1974’te ilk romanı “Carrie” yayınlandı ve kısa sürede popülerlik kazandı.

King, yazarlık kariyerine paralel olarak öğretmenlik de yapmış olup, 1971 sonlarında Maine’deki Hamden Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. 1977’den itibaren daha yoğun bir şekilde yazmaya başlayan King, birçok roman ve kısa hikaye kitabı kaleme almıştır.

Stephen King’in en çok beklenen serisi, 1982’de başladığı ve 2005’te bitirdiği “Kara Kule” serisidir. 1970’lerden bu yana 60’dan fazla eseri yayınlanan King’in birçok kitabı senaryolaştırılmış ve filme çekilmiştir. Birçok kitabı Türkiye’de de yayınlanmış olup, Türkiye’deki hayranlarının oluşturmuş olduğu fan kulüpleri bulunmaktadır.

Stephen Edwin King haberleri

Stephen Edwin King, Stephen Edwin King biyografisi, Stephen Edwin King hayatı, Stephen Edwin King özgeçmişi, Stephen Edwin King hakkında, Stephen Edwin King doğum yeri
Stephen Edwin King fotoğraf, Stephen Edwin King video, Stephen Edwin King resim, Stephen Edwin King kimdir?, Stephen Edwin King kaç yaşında?, Stephen Edwin King nereli,
Stephen Edwin King memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!