Stephen King Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Eylül.1947
Stephen King kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yazar
Stephen King doğum yeri: Portland, ABD

Stephen King Kimdir?

Amerikalı ünlü yazar Stephen King, 60’dan fazla kitabın yazarıdır. 1982’de başlayan ve 2005’te sona eren Kara Kule serisi ile tanınır. King, korku edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olup, eserleri film ve dizi uyarlamalarıyla sıkça karşımıza çıkar.

1947’de Portland, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan King, ebeveynleri henüz iki yaşındayken ayrılmıştır. Babasının yaşadığı Indiana Fort Wayne ve annesinin yaşadığı Portland, Maine arasında gidip gelerek çocukluğunu geçiren King, 11 yaşında annesi ve erkek kardeşi David ile Durham’a taşınmıştır. 1966’da liseden mezun olduktan sonra Orono, Maine Üniversitesi’nde bilim okumaya başlamış ve burada gelecekteki eşi Tabitha Spruce ile tanışmıştır.

İlk hikayelerini 16 yaşındayken yazan King, bu hikayeleri 1967’de çıkardığı “Starting Mystery Stories” kitabında toplamıştır. Üniversiteyi bitirdiği 1970’ten bir yıl sonra evlenmiş ve işsiz kaldığı için bir laboratuvarda çalışmaya başlamıştır.

1971 yılında Hamden Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başlayan King, bu süre zarfında da yazarlığa devam etmiştir. İlk romanı “Carrie” 1974’te yayınlanmıştır. Aynı yıl taşındığı Colorado’da “Shining” adlı romanını yazmıştır.

Maddi durumunu düzelten ve 1980’den itibaren tam zamanlı yazmaya başlayan King, birçok roman ve hikaye kitabı yazmıştır. Ancak en çok ilgi çeken serisi 1982-2004 yılları arasında yazdığı “The Dark Tower” serisidir.

King’in kitapları arasında “Yeşil Yol”, “Esaretin Bedeli” gibi eserler beyaz perdeye uyarlanmıştır. Türkiye’de de birçok hayranı bulunan King’in eserlerinden bazıları “Elveda Yarın”, “Kuşku Mevsimi”, “Rüyalar ve Karabasanlar” ve “Karanlık Çökünce” olmuştur.

Kara Kule serisinin dışında “Diriliş”, “Doktor Uyku”, “Kule”, “Rüya Avcısı”, “Duma Adası”, ve “Karanlık Öyküler” gibi eserler de King’in kaleme aldığı romanlardan bazılarıdır.

King ayrıca “Maximum Overdrive”, “Cell”, “The Boogeyman”, “Misery”, ve “Children Of The Corn: Revelation” gibi birçok film ve TV dizisinin de senaryosunu yazmıştır. Türkiye’de yayınlanmış diğer hikaye derlemeleri arasında “Gece Yarısını Dört Geçe”, “Rüyalar ve Karabasanlar 2” ve “Zifiri Karanlık – Yıldızsız Gece” bulunmaktadır.

Kara Kule serisinin de dahil olduğu Stephen King’in Türkiye’de yayınlanan kitapları arasında “Ruhlar Dükkanı”, “Sadist”, “Tılsım”, “Yeşil Yol”, “Falcı”, “Hayaletin Garip Huyları” ve “Kubbenin Altında” da bulunmaktadır.

Stephen King haberleri

Stephen King, Stephen King biyografisi, Stephen King hayatı, Stephen King özgeçmişi, Stephen King hakkında, Stephen King doğum yeri
Stephen King fotoğraf, Stephen King video, Stephen King resim, Stephen King kimdir?, Stephen King kaç yaşında?, Stephen King nereli,
Stephen King memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!