Sting Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Ekim.1951
Sting kaç yaşında: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Sting doğum yeri: Wallsend, İngiltere

Sting Kimdir?

Rock müziğin efsanevi ismi olan Sting, multi enstrümanist; piyano, gitar, bateri ve saksafon konusunda yeteneklidir. 1970’lerde müzik dünyasına bas gitarist, solist ve besteci olarak The Police grubuyla adım attı.

2 Ekim 1951’de İngiltere’nin Wallsend şehrinde Stuartçuluğu bırakmış olan bir babanın ve kuaförlük yapan bir anne olan Audrey Cowell’ün dört çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya geldi. Gerçek adı Gordon Matthew Thomas Sumner olan sanatçının müzikal yeteneğini fark eden annesi, müzik bursu kazanmasını sağladı ve Sting, müzik eğitimine devam etme fırsatı buldu. Ancak başından beri gitara olan ilgisi vardı ve piyano eğitiminin, yaratıcı yeteneklerini ve müzikal çeşitliliğini etkileyici bir biçimde arttırdığı görüldü. Sting, eğitim hayatını Newcastle St. Cuthbert Katolik Lisesi’nde tamamladı.

The Police ile birlikte başarılı bir şekilde müzik yapmadan önce bir süre İngilizce öğretmeni ve futbol koçu olarak çalıştı. Ayrıca, iki fahri doktora derecesine sahip oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Londra’ya gitti ve orada Stewart Copeland ve Andy Summers’la tanışarak ünlü The Police grubunu kurdu.

Grup, 1977’den 1983’e kadar birçok etkili parça yarattı ve müzik listelerine hakim oldu. Ancak, bazı politik duruşları ve sözlerinden dolayı BBC tarafından yayınları bazen yasaklandı. Sting’in solo kariyerindeki başarısı, The Police grubunun popülerliğini bile aştı. Çoğu solo albüm çıkaran müzisyenler eski başarılarını yakalayamazken, Sting’in müziğindeki yeniden doğuş görüldü.

The Police grubundan ayrıldıktan sonra, Sting istikrarlı bir biçimde hit albümler çıkardı. The Police grup üyeleriyle birlikte “Roxanne”, “Every Breath You Take”, “King of Pain” ve “Every Little Thing She Does Is Magic” gibi hit şarkılar yarattılar. Bu şarkılarla beş Grammy Ödülü kazandılar. 1985’te çıkardığı solo albüm “Dream of the Blue Turtles” ile Sting kariyerinde bir ilerleme sağladı.

Sting, 1985 yılında “Blue Turtles” adlı bir grubu daha kurdu ve bu grubun üyeler arasında Branford Marsalis, Kenny Kirkland ve Omar Hakim bulunmaktaydı. Birkaç hit 45’lik çıkardılar ve Sting, son olarak 2011’de “25 Years” adlı 25 yıllık solo kariyerini içeren albümünü çıkardı.

Yardımsever bir kişi olan Sting, birçok vakıf ve yardım derneği için performans sergiledi. Yağmur ormanlarının korunması için çalıştı ve bu konuda önemli bir üne sahip oldu. Eşi Trudie Styler ile birlikte 1989’da Yağmur Ormanları Vakfı’nı kurdu ve o zamandan beri birçok konser düzenledi.

Müzik dünyasında tanınan birisi olan Sting, birçok başarılı parçayı hayranlarıyla paylaştı ve birçok farklı müzik tarzıyla denemeler yaptı. Kendi yollarını çizen bir sanatçı olan Sting, “Shape of my heart”, “Mad About You” ve “Eglishman In New York” gibi şarkılarıyla klasikleşen bir yer edindi.

Sting Sommer ismi, Phoenix Jazzmen grubuyla çalmaya başladığında takıldı. Kendisi, performansta siyah ve sarı çizgili bir kazak giydiğinde grup lideri Gordon Solomon ona arı gibi göründüğünü söyledi. Bu olaydan sonra lakabı “Sting” (arı iğnesi) olarak kaldı.

Kendisi, birçok enstrümanı çalar ve bu yeteneği, çeşitli albümlerindeki büyüleyici bir müzikal çeşitlilik yarattı. “Roxanne” şarkısı tüm zamanların en iyi 50 şarkısından biri olarak kabul edildi.

Sting iki kez evlendi. Birinci eşi Frances Tomelty ile 1 Mayıs 1976’da evlendi ve 1 Mart 1984’te boşandı. Bu evlilikten iki çocuğu oldu. İkinci eşi Trudie Styler ile 20 Ağustos 1992’de evlendi ve bu evlilikten dört çocuğu oldu.

Sting, ayrıca bir oyuncu olup birçok film ve TV dizisinde yer aldı.

Sting haberleri

Sting, Sting biyografisi, Sting hayatı, Sting özgeçmişi, Sting hakkında, Sting doğum yeri
Sting fotoğraf, Sting video, Sting resim, Sting kimdir?, Sting kaç yaşında?, Sting nereli,
Sting memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!