Süha Uygur Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1958
Süha Uygur kaç yaşında: 65
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yönetmen
Süha Uygur doğum yeri: Samsun

Süha Uygur Kimdir?

Süha Uygur, tiyatro dünyasının tanınmış bir ismi, 1958 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Kilis kökenli bir ailenin çocuğu olan Uygur, ünlü tiyatrocu Nejat Uygur ve Nejla Uygur çiftinin beş çocuğundan ikincisidir ve ikizi Süheyl Uygur ile birlikte Samsun’da doğmuşlardır. Önceki yönetici Erhan Yazıcıoğlu’nun istifa etmesiyle, 31 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine gelmiştir. Süha Uygur, bu görevini 2019 yılına kadar sürdürmüştür.

Üniversite hayatına çeşitli çatışmalar sebebiyle devam etmeyen Uygur, 16 yaşında Uygur Tiyatrosu’nda asistan olarak işe başladı. Oyuncu ve yönetmen Nejat Uygur’un tiyatro yöneticiliği görevine 1980 yılında getirilmiştir ve bu görevi 12 yıl boyunca sürdürdü. Bu dönemde çeşitli oyunlarda hem oyunculuk hem de yönetmenlik yaptı. Ayrıca 1993 yılında, kardeşleri Süheyl Uygur ve Behzat Uygur ile birlikte Genç Uygurlar Tiyatrosu’nu kurarak, tiyatro dünyasına yeni bir soluk getirdi.

2001 yılında Uygur Sanat platformunu kurarak tiyatro dünyasına katkı sağlarken, çalışmalarına babası Nejat Uygur’un rahatsızlanması nedeniyle 2006’da ara verdı. Ancak 2009’da babasının isteği üzerine Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu kurarak işine devam etti. Tiyatro alanında pek çok oyunun yapım ve yönetimini üstlenen Uygur, 2015 yılında hala perdede olan “Kapıdaki Düşman” oyununun sanat yönetmenliğini gerçekleştirdi.

Süha Uygur, özel hayatında da uzun yıllar birliktelik yaşadığı Filiz Senger ile 5 Haziran 2022 tarihinde dünya evine girdi ve bu evlilikten biri kız olmak üzere iki çocuk sahibi oldu.

Süha Uygur haberleri

Süha Uygur, Süha Uygur biyografisi, Süha Uygur hayatı, Süha Uygur özgeçmişi, Süha Uygur hakkında, Süha Uygur doğum yeri
Süha Uygur fotoğraf, Süha Uygur video, Süha Uygur resim, Süha Uygur kimdir?, Süha Uygur kaç yaşında?, Süha Uygur nereli,
Süha Uygur memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!