Süheyl Denizci Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1932

Ölüm tarihi
Süheyl Denizci kaç yaşında öldü: 75
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Süheyl Denizci doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Süheyl Denizci Kimdir?

Süheyl Denizci, aslen 1932’de İstanbul’da doğmuş bir müzisyen, besteci ve orkestra şefiydi. Müzik hayatına sekiz yaşında piyano ile başlayan Denizci, orkestra yöneticiliğinin yanı sıra piyano, tenor saksafon, flüt ve vibrafon çalmaktaydı. İstanbul Konservatuvarı’nda eğitim alan Denizci, 1957 yılında kendi caz grubunu oluşturdu ve hem Türkiye’deki etkinliklere hem de Avrupa’daki festivallere katıldı.

1960’lı yıllarda ise İtalyan ve İspanyol müzik unsurlarını bünyesinde barındıran Süheyl Denizci Orkestrası’nda Rafael De Luna solist, Ümit Aksu piyanist, İldeniz Ürel kontrabas ve Tuncer Tanyol ise davulda yer almıştı. Orkestra, aynı dönemde ”A San Tropez Twist/Cuando Caliente El Sol” isimli şarkılarla bir 45’lik de çıkarmıştı.

Denizci, 1970’lerde sinema sektörüne adım attı ve Yönetmen Muzaffer Arslan’ın “Hayatım Sana Feda” isimli film müziklerini yaptı. 1987 yılında ise Yönetmen Tunç Başaran’ın “Biri Ve Diğerleri” isimli film müziği için tercih edildi.

Süheyl Denizci, Türkiye’deki caz müziğine önemli katkılarda bulunmuş bir isimdi. Asıl çıkışını ise, 15 yıl süreyle, 1982’den 1997’ye kadar, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefliğini yaparak gerçekleştirdi. Bu dönemde yoğun bir çalışma temposu içinde olan Denizci, orkestrayı uluslararası standartlara taşıdı.

Denizci, 8 Temmuz 2004’te, 11. Uluslararası Caz Festivali’nde ”Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Bu büyük başarısının ardından, 2007 yılında prostat kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi. Süheyl Denizci’nin anısına, onun adı verilmiş birçok müzik ödülü hala dağıtılmakta olup, müziğin ve cazın gelişimine katkıları hala hatırlanmaktadır.

Süheyl Denizci haberleri

Süheyl Denizci, Süheyl Denizci biyografisi, Süheyl Denizci hayatı, Süheyl Denizci özgeçmişi, Süheyl Denizci hakkında, Süheyl Denizci doğum yeri
Süheyl Denizci fotoğraf, Süheyl Denizci video, Süheyl Denizci resim, Süheyl Denizci kimdir?, Süheyl Denizci kaç yaşında?, Süheyl Denizci nereli,
Süheyl Denizci memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!