Süheyla Yengi Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1959
Süheyla Yengi kaç yaşında: 64
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Süheyla Yengi doğum yeri: İstanbul

Süheyla Yengi Kimdir?

Süheyla Yengi, Aşkın Nur Yengi’nin büyük kız kardeşi olup, daha evvel Sezen Aksu’nun vokalisti olarak çalışmıştı.

Trabzon’lu bir anne ve Erzincan’lı bir babanın ilk kız çocuğu olarak 1959 İstanbul’da dünyaya gelen Süheyla, devlet memuru olan Bahattin Yengi ve ev hanımı olan Samime Yengi kadını çocuklarıdır. Ailesinden iki kişi; babası Bahattin Yengi ve erkek kardeşi Ahmet Yengi İETT’de şoförlük yapmışlardır. Süheyla’nın küçük kardeşi Aşkın Nur Yengi, 1970 doğumludur. Müzik yeteneği ilk olarak ilkokul üçüncü sınıfta öğretmeni tarafından keşfedilen Süheyla, mandolin çalarak bu alandaki yeteneklerini geliştirmeye başladı. Daha sonra, keman çalmayı öğrendi ve ilkokul dördüncü sınıftan sonra kazandığı İstanbul Devlet Konservatuarı’nda, bugünkü adıyla Kadıköy Konservatuarı’nda eğitim aldı. Bir süreliğine, Macar kökenli bir hocadan keman dersleri aldı ve orada eğitimini tamamladı.

14 yaşlarında, Darbaş adlı bir kemancının Çigan Grubu’nda keman çalmaya başladı. İstanbul’un öncü müzikholleri arasında yer alan Folie Berjel’de sahne aldı.

Süheyla, Türk müziğine olan ilgisi nedeniyle 1947’de besteci Hüseyin Saadettin Arel’un kurduğu İleri Türk Musikisi Konservatuarı Derneği’nde eğitim almaya başladı. Kemancı Aydın Nafiz Oran ve udî, bestekâr Suat Kövenç’den Türk müziği dersleri aldı.

İstanbul Üniversitesi Basın Yayın bölümünden mezun olan Süheyla, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler ve Ses Eğitimi bölümünden de mezun oldu.

1980’de, öğrenci olduğu İTÜ Konservatuarında katıldığı bir seçmeyle Onno Tunç ve Attila Özdemiroğlu tarafından kurulan orkestraya katılmaya hak kazandı. Ardından 1980’de Sezen Aksu’nun orkestrasında çalışmaya başladı.

Süheyla, 1981’de, Sezen Aksu’nun vokalisti olduğu sırada hamile kaldığı için orkestradan ayrıldı ve yerini kardeşi Aşkın Nur Yengi’ye bıraktı. Ayrıca Sezen Aksu’nun teklifi üzerine sahne gerisinde de Sezen Aksu’nun diğer tüm işlerine yardım etti. Bu beraberlik 2001 yılına kadar sürdü.

15 sene boyunca Sezen Aksu ile kesintisiz olarak çalışan Süheyla, bir dönem 1995 ile 1998 yılları arasında Kayahan ile de çalışmıştır.

Süheyla Yengi, Osmantan Erkır’ın şirketi olan Str’nın yapımcılığını üstlendiği ‘Pop Star Alaturka’ yarışmasıyla 9 yıl boyunca eğitmenlik ve şirketin müzik direktörlüğünü yürüttü.

1980 yılında ilk evliliğini gerçekleştiren Süheyla’nın Ahmet Dura’dan bir kızı Zeynep (d.1981) doğdu. 13 Temmuz 1999 tarihinde ise Cengiz Özakıncı ile evlendi.

Birçok ünlü isnatçının kariyerine yön varan Süheyla Yengi, 21 yıl boyunca Sezen Aksu’nun sahne ve menajerlik işlerini yürüttü. Ayrıca Sezen Aksu Stüdyo Lonca’da eğitmenlik yapmaya devam etmektedir.

Süheyla Yengi haberleri

Süheyla Yengi, Süheyla Yengi biyografisi, Süheyla Yengi hayatı, Süheyla Yengi özgeçmişi, Süheyla Yengi hakkında, Süheyla Yengi doğum yeri
Süheyla Yengi fotoğraf, Süheyla Yengi video, Süheyla Yengi resim, Süheyla Yengi kimdir?, Süheyla Yengi kaç yaşında?, Süheyla Yengi nereli,
Süheyla Yengi memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!