Suna Kan Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ekim.1936

Ölüm tarihi
Suna Kan kaç yaşında öldü: 87
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Suna Kan doğum yeri: Adana
Ölüm yeri: Ankara

Suna Kan Kimdir?

Özel bir yasayla yurt dışında eğitim hakkı elde eden virtüöz kemancı Suna Kan, Türk sanatçılar arasında önemli bir yere sahiptir.

21 Ekim 1936’da Adana’da doğan Suna Kan, keman derslerine beş yaşında babası Nuri Kan ile başladı. Bu eğitim süreci Walter Gehardt, Gilbert Back, İzzet Nezihi Albayrak ve Liko Amar tarafından devam ettirildi.

Dokuz yaşında ilk konserini veren Kan, bu konserde Wolfgang Amadeus Mozart’ın 5. Konçertosunu ve Giovanni Battista Viotti’nin 22. Konçertosunu çaldı.

1948’de, İdil Biret-Suna Kan Yasası olarak bilinen özel bir yasa çıkarıldı ve Suna Kan bu yasayla müzik eğitimini Fransa’nın Paris Konservatuarı’nda sürdürdü. Gabriel Bouillon’un öğrencisi olan Kan, konservatuarı 1952’de birincilikle bitirdi.

Cenevre Konkuru’nda 1954’te birincilik madalyası ve Viotti Yarışmalarında 1955’te birincilik kazandı. 1956’da Münih Yarışmasında ikincilik, 1957’de ise Margueite Lang-Jacques Thibaud Uluslararası yarışmada beşincilik elde etti.

Bununla birlikte Avrupa’nın yanı sıra Asya ve Afrika ülkelerinde de başarılı konserler verdi ve dünyanın en ünlü sanatçı ve orkestraları ile çeşitli projelerde yer aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı olarak görevlendirildi. Evrensel müziğin tanınması ve yaygınlaşması için çeşitli mücadeleler verdi.

Türkiye’nin ilk kültür bakanı olan Talat Sait Halman’ın Buhurizade Mustafa Itri konserini Cumhurbaşkanlığı Konser Salonu’nda düzenlemek istemesi üzerine, Suna Kan bu fikre şiddetle karşı çıktı ve devlet sanatçısı unvanını geri vermeye dair bir tehdit savurdu. Bu olay üzerine Halman, kültür bakanlığı görevinden ayrıldı.

1977-1986 yılları arasında TRT Ankara Oda Orkestrası’nın kurucuları arasında yer alan Kan, bu orkestranın baş kemancılığını ve solistliğini yaptı.

Faruk Güvenç ile 1960 yılında evlendi ve evlilikleri Güvenç’in 1982’deki ölümüne kadar sürdü. Güvenç’in ölümünden sonra Kan, 1988’de Halit Güvener ile evlendi ve Macaristan’a sefir olarak gitti. Ancak bu evlilikleri 1992 yılında sona erdi.

Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms’ın bütün keman sonatlarını ve ayrıca Türk bestecilerinin keman yapıtlarının ilk seslendirişlerini gerçekleştiren Suna Kan, “Devlet Sanatçısı” unvanına sahiptir.

87 yaşında olan Kan, 11 Haziran 2023 tarihinde, Ankara’da bir süredir nefes darlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Suna Kan haberleri

Suna Kan, Suna Kan biyografisi, Suna Kan hayatı, Suna Kan özgeçmişi, Suna Kan hakkında, Suna Kan doğum yeri
Suna Kan fotoğraf, Suna Kan video, Suna Kan resim, Suna Kan kimdir?, Suna Kan kaç yaşında?, Suna Kan nereli,
Suna Kan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!