Sunay Akın Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Eylül.1962
Sunay Akın kaç yaşında: 61
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Şair, Yazar, Gazeteci
Sunay Akın doğum yeri: Maçka, Trabzon

Sunay Akın Kimdir?

Sunay Akın, birçok şiir kitabının yanı sıra romanları da bulunan bir şair olup, 11 farklı ülkeden toplamış olduğu oyuncaklarla kendi “Oyuncak Müzesi”ni oluşturmuştur.

Akın, 12 Eylül 1962’de Trabzon’un Maçka ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi daha kaliteli bir eğitim alabilmesi için kendisini 10 yaşındayken İstanbul’a götürmüştür. Koşuyolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nde jeomorfoloji üzerine eğitim alarak mezun olmuştur.

Akın, ilk şiirini dokuz yaşında bir meteoroloji müdürlüğünde çalışan memurun kızı için yazmıştır. Bu şiiri evlerinin balkonundaki odunluk bölümünde saklamış. Ancak şiiri kız hiçbir zaman gözden geçirememiş ve yıllar sonra Sunay Akın, çocukluğunun geçtiği Trabzon’u ziyaret ettiğinde kapının bir kış günü, içerisindeki odunlarla birlikte yakıldığını öğrenmiştir. Bu nedenle, Akın’ın ilk yazdığı şiir “Hava Muhalefeti” sebebiyle kaybolmuştur.

Akın’ın resmi olarak ilk olarak yayınlanan şiirleri 1984 yılında bir dergide yer aldı. 1987’de “Noktalı Virgül” isimli dosyasıyla Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü kazandı. 1989’da ilk kitabı olan “Makiler”i çıkardı ve aynı yıl bazı arkadaşlarıyla birlikte “Yeni Yaprak” ve bir yıl sonra “Olmaz” adında iki şiir dergisi çıkardı. 1990’da “Makiler” adlı şiiri ile Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

“Makiler”in çıkmasının ardından, Akın 3 farklı şiir kitabı daha yayınladı; “Antik Acılar” (1991), “Kaza Süsü” (1993) ve “62 Tavşanı” (1998). Ayrıca 8 adet roman kaleme aldı ve birçok radyo ve televizyon programında yer aldı.

Sunay Akın’ın hayali olan bir oyuncak müzesi kurma düşüncesi gerçeğe dönüştü ve 23 Nisan 2005’te Türkiye’de bu türde ilk örneği teşkil eden oyuncak müzesini açtı.

Sunay Akın, 5 yıl boyunca Marmara Üniversitesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde ders verdi ve derslere katıldı. Tek kişilik bir gösteri hazırlayıp sundu ve bu gösterisini Türkiye’nin birçok yerinde ve yurtdışında (Frankfurt, Nürnberg, Londra) sergiledi.

Şiirlerinde Orhan Veli Kanık ve Cemal Süreya’nın etkileri belirgin bir şekilde görülmektedir. Sıkça kelime oyunlarıyla ve alaycı bir dille ifade ettikleri ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli TV programları ve belgeseller hazırlayan ve katkı sağlayan ve birçok radyo programında yer alan Akın, ATV’de yayınlanan “Yaşamdan Dakikalar” adlı söyleşi programında Haşmet Babaoğlu, Hıncal Uluç, Nebil Özgentürk ile birlikte yorumculuk yaptı. Bu program, “Yılın en iyi kültür programı” ödülüne layık görülmüştür.

1986’da evlenen Sunay Akın’ın Ozan Akın ve Ilgın Akın adında iki çocuğu vardır.

Sunay Akın haberleri

Sunay Akın, Sunay Akın biyografisi, Sunay Akın hayatı, Sunay Akın özgeçmişi, Sunay Akın hakkında, Sunay Akın doğum yeri
Sunay Akın fotoğraf, Sunay Akın video, Sunay Akın resim, Sunay Akın kimdir?, Sunay Akın kaç yaşında?, Sunay Akın nereli,
Sunay Akın memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!