Sven Hassel Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1917
Sven Hassel kaç yaşında: 106
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Sven Hassel doğum yeri: Fredensborg, Danimarka

Sven Hassel Kimdir?

Sven Hassel, centilmenlik taşıyan bir yazarlık tutkusuna sahip ikinci dünya Savaşı’nda kazandığı tecrübeler ve hayatta kalma hikayesini, kitaplarına yansıtan bir savaş yazarıdır. SS Generali, Monte Cassino Cehennemi ve en popüler eseri olan Lanetliler Taburu, yazarın en çok satan ve dünya çapında 52 milyondan fazla okuyucuya ulaşan kitaplarından bazılarıdır.

Fredensborg, Danimarka’da 1917’de dünyaya gelen Hassel, 14 yaşına geldiğinde tüccar gemilerinde görev alarak sözde iş hayatına atıldı. Ancak 1936 yılında yaşanan ekonomik buhran ona işsizliği tanıdı ve sonrasında Alman Ordusu’na katılmayı seçti.

Alman Ordusu’na katılmadan bir yıl sonra, yönünü savaşa çeviren Almanya’dan kaçmayı deneyen Hassel, kısa sürede yakalanarak cezalı taburuna aktarıldı. Vaktinin büyük bir kısmını 2. Süvari ve 11. Panzer birliklerinde geçirdikten sonra, “Lanetliler Taburu” olarak da bilinen 27. Panzer Birliği’ne yerleştirildi. Yazar, Kuzey Afrika dışında savaşın devam ettiği hemen hemen her cepheye ulaştı ve birden çok kez yaralandı.

1945’te, Berlin’de Sovyet askerlerine teslim olan Hassel’in taburunda, ilk baştaki 6000 askerden sadece birkaçı hayatta kaldı. Hassel, teslim olmasının ardından sonraki birkaç yılını esir kampında geçirdi. Bu dönem de hayatına damgasını vuran ilk romanı “Lanetliler Taburu”nu yazdı.

Hayatının aşkı ve eşi Dorthe Jensen’le 1949’da tanışan Hassel, onun desteğiyle ilk kitabını 1953 yılında yayınladı. Toplamda 14 roman yazan ve bu eserleri 17 farklı dile çevrilen Hassel, 52 milyondan fazla sattığı eserleriyle önemli bir savaş yazarı oldu. Onun kitaplarında anlattığı karakterlerin birçoğunun savaştan sağ kurtulduğu bilinmekle birlikte, bazı tarihçiler kitapların gerçek olaylara bağlılığı hakkında şüphe duymaktadır.

Sven Hassel, savaş karşıtı bir yazar olarak tanınır ve hiyerarşinin en altındaki askerlerin çaresizliğini ve hayatta kalma mücadelesini betimler. Hassel’e göre, savaş genellikle yeteneksiz politikacıların son başvurduğu bir çare olmuştur.

Sven Hassel haberleri

Sven Hassel, Sven Hassel biyografisi, Sven Hassel hayatı, Sven Hassel özgeçmişi, Sven Hassel hakkında, Sven Hassel doğum yeri
Sven Hassel fotoğraf, Sven Hassel video, Sven Hassel resim, Sven Hassel kimdir?, Sven Hassel kaç yaşında?, Sven Hassel nereli,
Sven Hassel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!