Taner Birsel Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1959
Taner Birsel kaç yaşında: 64
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Taner Birsel doğum yeri: Akhisar, Manisa

Taner Birsel Kimdir?

1959’da Manisa, Akhisar’da dünyaya gelen Taner Birsel, eğitim hayatına 1976’da Gazetecilik ve Halkla İlişkiler okuyarak başladı. 1980’de bu bölümden mezun olan Birsel, 1981’de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne geçiş yaptı ve 1985’te mezun oldu. Meslek hayatına İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda adım atan Birsel, bu tiyatroda geçen 25 yıllık süreçte kırktan fazla oyunda yer aldı.

Birsel, geniş bir izleyici kitlesine ulaşan çok sayıda filmde rol aldı. “Sır Dosyası” adlı dizide Mehmet Günsür, Ayça Bingöl, Zafer Ergin ile birlikte çalıştı, aynı zamanda Derviş Zaim’in yönetmenliğini yaptığı “Çamur” adlı filmde ve Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Bir Zamanlar Anadolu’da” adlı sinema filminde rol aldı. 2013’te “Kelebeğin Rüyası” adlı sinema filminde Yılmaz Erdoğan, Farah Zeynep Abdullah, Belçim Bilgin, Ahmet Mümtaz Taylan ile birlikte rol aldı.

2002 yılından sonra İlknur Birsel ile evli olan Taner Birsel, İstanbul’u terk etmeyerek Bodrum’a taşındı. 2017’de “Ayla: The Daughter of War” adlı savaş filminde Çetin Tekindor ve İsmail Hacıoğlu ile birlikte rol aldı. Bu film, Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

Birsel, hem tiyatroda hem de sinemada birçok ödül kazandı. 2012’de YEFA Ödülleri ve Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Ayrıca, Monako Charity Film Festivali ve SİYAD’da da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Edebiyat ve tiyatro dünyasının önemli isimleri olan William Shakespeare, Bertolt Brecht ve Haldun Taner’in eserlerinde rol alan Taner Birsel, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda birçok tiyatro oyununda yer aldı.

Rol aldığı sinema filmleri ve diziler arasında “Kaygı”, “Ayla The Daughter of War”, “Kor”, “Yol Kenarı”, “Çekmeceler”, “Kuzu”, “Kelebeğin Rüyası”, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Öyle Bir Geçer Zaman ki”, “Siyah Beyaz”, “Ada: Zombilerin Düğünü”, “Tatil Kitabı”, “Gölgesizler”, “Devrim Arabaları”, “Beş Vakit”, “Korkuyorum Anne”, “Çamur”, “İtiraf”, “O da Beni Seviyor”, “Filler ve Çimen”, “Sır Dosyası”, “Kaç Para Kaç”, “Bir Erkeğin Anatomisi”, “Bir Kadının Anatomisi”, “Yalancı Şafak” bulunmaktadır.

Taner Birsel haberleri

Taner Birsel, Taner Birsel biyografisi, Taner Birsel hayatı, Taner Birsel özgeçmişi, Taner Birsel hakkında, Taner Birsel doğum yeri
Taner Birsel fotoğraf, Taner Birsel video, Taner Birsel resim, Taner Birsel kimdir?, Taner Birsel kaç yaşında?, Taner Birsel nereli,
Taner Birsel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!