Tarık Buğra Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Eylül.1918

Ölüm tarihi
Tarık Buğra kaç yaşında öldü: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yazar
Tarık Buğra doğum yeri: Akşehir, Konya
Ölüm yeri: İstanbul

Tarık Buğra Kimdir?

Dünyaya geldiği tarih 2 Eylül 1918 olan Tarık Buğra, Konya’nın Akşehir ilçesinde hayata merhaba demiştir. Babası Mehmet Nâzım Bey, memleketi Erzurum’dur. Eğitim hayatına Akşehir’de başlayan Buğra, ilkokul ve ortaokulu bu ilçede tamamladı. Sonrasında İstanbul’a geçiş yaparak İstanbul Lisesi’nin yatılı bölümünde eğitim aldı. Ancak bu bölüm kapatılınca Konya Lisesi öğrencisi oldu. 1936’da bu liseden mezun olan Buğra, lisedeki yıllarında Tarık Nazım mahlasıyla hikaye ve şiirler yazmasıyla dikkat çekti.

Hayatının önemli bir bölümünü eğitimle geçiren Tarık Buğra, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladıktan sonra Hukuk Fakültesi’ne ve son olarak Edebiyat Fakültesi’ne geçiş yaptı. Mezuniyet tezi sunmadan okulu bıraktı, ancak Küçük Ağa isimli romanı mezuniyet tezi kabul edildi ve Yeni Türk Edebiyatı Kürsüsü’nden mezun oldu. Askerlik hizmetinin ardından Şişli Terakki Lisesi’nde muallimlik görevine başladı.

1948 yılında Cumhuriyet gazetesinin açtığı hikâye yarışmasında ikincilik elde eden Buğra, hikâye yazarı olarak tanındı. Sonrasında Çınaraltı ve İstanbul dergilerinde hikâyeler yazarak edebiyat hayatına devam etti. Hikâyelerini belli konular çevresinde şekillendirdi; aile yaşantısı, kişisel deneyimler, yakın çevre, aşk hikayeleri ve kasaba yaşamı gibi farklı temalar üzerinden hikâyeler yarattı. Hikâyelerinde olaylardan çok atmosfere odaklanan Tarık Buğra, ilk yazısından itibaren usta bir yazar olduğunu göstermiştir.

Yazar, 26 Temmuz 1949 ve 28 Haziran 1952 tarihleri arasında Nasreddin Hoca gazetesini yayınladı. Ayrıca Milliyet gazetesi, Vatan, Yeni İstanbul gazetesi (1952- 1956), Yol Dergisi (1968) ve Tercüman gazetesinde (1970-1976) sanat sayfaları düzenledi, yazılar yazdı ve fıkralarını okuyucular ile paylaştı. Türkiye gazetesi ve Hisar dergisi de onun yazılarını yayımladı. Devlet Tiyatroları Edebiyat Kurulu’nda da hizmet verdi.

Tarık Buğra, Türk edebiyatındaki gerçekçiliği en iyi temsil eden yazarlardan birisidir. Onun eserlerinde belirgin bir eğilim ya da fikri savunma ve yayma endişesi bulunmaz. O, romanı sadece bir roman olarak düşünür ve belli bir mizaçla evreni ve insanları yeniden biçimlendirdiğini savunur.

Tarık Buğra’nın hayatında edebiyat dışında önemli yer tutan bir diğer konu da ailesidir. 1950’de evlendiği Jale Baysal ile 1968’de boşanan yazarın, Ayşe Buğra adlı bir kızı bulunmaktadır. Tarık Buğra, 26 Şubat 1994’te kanser nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi’nin Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti ve İstanbul’un Karaca Ahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bilindiği üzere, Tarık Buğra 2004 yılında memleketi Akşehir’e bir heykel dikilmiştir. Hem piyeslerini hem de romanlarını televizyon ekranlarına aktaran Tarık Buğra, Türk edebiyatına kalıcı bir iz bırakmış bir yazardır.

Tarık Buğra haberleri

Tarık Buğra, Tarık Buğra biyografisi, Tarık Buğra hayatı, Tarık Buğra özgeçmişi, Tarık Buğra hakkında, Tarık Buğra doğum yeri
Tarık Buğra fotoğraf, Tarık Buğra video, Tarık Buğra resim, Tarık Buğra kimdir?, Tarık Buğra kaç yaşında?, Tarık Buğra nereli,
Tarık Buğra memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!