Tarık Dursun K. Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Mayıs.1931

Ölüm tarihi
Tarık Dursun K. kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar
Tarık Dursun K. doğum yeri: İzmir
Ölüm yeri: İzmir

Tarık Dursun K. Kimdir?

Tarık Dursun K, tanınmış bir çocuk kitapları yazarı olarak bilinir ve 26 Mayıs 1931’de İzmir’de dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Tarık Dursun Kakınç’tır ve babası Mehmet Halit Kakınç, annesi ise Neriman Ayşe Hanımdır. İlkokul öğrenimini İzmir ve Ankara’da tamamlamış ve ortaokulu dışarıdan sınavlarla bitirmiştir. Ancak ortaokulu bitirdikten sonra eğitimi yarıda kesip iş hayatına atılmıştır. Babası tarafından altı yaşında terk edildiği için soyadını K. olarak kullanmaya başlamıştır.

Tarık Dursun K, hayatı boyunca çok çeşitli mesleklerde çalışmıştır; köftecilik, kunduracılık, tramvay biletçiliği, züccaciyecilik, kitapçılık, senaryo yazımı, yönetmenlik, röportaj yazarlığı ve yayıncılık gibi. Ancak bütün bu işlerle meşgul olurken aynı zamanda hikâyeler ve romanlar yazmıştır.

İlk yazılı emeği, 1949’da İzmir’deki Anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazmak olmuştur. Ardından Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. Aynı zamanda Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirisi yazmış ve eleştirmen Ali Gevgilli ile birlikte Yeni Sinema dergisini çıkarmıştır. Ayrıca senaryo yazmış ve yönetmenlik yapmıştır. 1969 yılında Kurul Kitabevi’ni açmıştır.

Edebiyat çıkışını 1949’da yayınlanan bir şiirle yapmış ve sonrasında hikâye ve roman yazmaya odaklanmıştır. Hikâyeleri sıklıkla Kaynak, Yeditepe, Seçilmiş Hikâyeler, Mavi, Yenilik, Dost, Yelken, Ataç, Yeni Ufuklar, Varlık, Türk Dili, Adam Öykü, Gösteri, Milliyet Sanat gibi dergilerde yer almıştır. Senaryo, kitap tanıtma yazıları, öykü, roman gibi farklı türlerde eserleri ve 1950 kuşağından gelen verimli ve hareketli kalemler arasında kendine yer bulmuştur.

Çeşitli ödüller kazanmış olan Tarık Dursun K, 11 Ağustos 2015’te 84 yaşında İzmir’de hayatını kaybetmiştir. Kendisine ödül getiren eserler arasında Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü, Sait Faik Hikâye Armağanı, Orhan Kemal Roman Armağanı, Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü ve Sedat Simavi Edebiyat Ödülü bulunmaktadır. Ayrıca eserlerinden bazıları televizyon ve sinemaya uyarlanmış ve başarılı bir şekilde izleyicisine ulaşmıştır.

Tarık Dursun K. haberleri

Tarık Dursun K., Tarık Dursun K. biyografisi, Tarık Dursun K. hayatı, Tarık Dursun K. özgeçmişi, Tarık Dursun K. hakkında, Tarık Dursun K. doğum yeri
Tarık Dursun K. fotoğraf, Tarık Dursun K. video, Tarık Dursun K. resim, Tarık Dursun K. kimdir?, Tarık Dursun K. kaç yaşında?, Tarık Dursun K. nereli,
Tarık Dursun K. memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!