Tarkan Gözübüyük Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Temmuz.1970
Tarkan Gözübüyük kaç yaşında: 53
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen, Prodüktör
Tarkan Gözübüyük doğum yeri: Erzurum

Tarkan Gözübüyük Kimdir?

Türkiye’nin metal müzik sahnesinde önemli bir yeri olan Pentagram grubunun bas gitaristi, Türk müzisyen ve müzik prodüktörü Tarkan Gözübüyük, 15 Temmuz 1970’te Erzurum’da hayata gelmiştir. Gözübüyük, genç yaşta bas gitara ilgi duymaya başlamış ve lise yıllarında birçok farklı yerel rock grupları ile sahne alarak müzikal deneyim kazanmıştır. Ayrıca, eğitim gördüğü Bursa Anadolu Lisesi’ndeki festivaller ve konserlerde okul orkestrasıyla birlikte performans göstermiştir.

Başlangıçta Turizm ve Otelcilik üzerine üç yıl eğitim alan Gözübüyük, müziğe olan aşkını ön planda tutarak Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde caz eğitimi almaya başlamıştır.

1984 yılında Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü tarafından Bursa’da kurulan ve 1986 yılında adını Pentagram olarak değiştiren Thunders adlı metal müzik grubuna 1987 yılında bas gitarist olarak katılan Gözübüyük, grubun Türkiye’nin ilk Speed Metal konserini İstanbul’daki bir düğün salonunda gerçekleştirmesine katkıda bulunmuştur.

10 ay süren bir kayıt dönemi sonrasında 1990 yılında Pentagram, ilk albümünü NEPA Müzik etiketiyle yayınlamıştır. Bu albüm, 30.000 adetlik satış rakamıyla büyük başarı yakalamıştır.

Pentagram’ın ikinci ve üçüncü stüdyo albümleri 1992 ve 1997 yıllarında piyasaya sürülmüştür. Gözübüyük’ün bu albümlerde geri vokal ve bas gitarda yer aldığı not düşülmüştür. 1997 yılında çıkan albüm, grup adına Türkçe bir şarkı bulunduran ilk albüm olma özelliği taşır.

Pentagram grubunun kadrosunda yıllar içerisinde çeşitli değişiklikler olmasına rağmen, Gözübüyük grup ile yirmi yıldan fazla süre boyunca çalışmaya devam etmiştir. Ayrıca Turgut Berkes, Teoman, Şebnem Ferah gibi isimlerle de ortak çalışmalara imza atan Gözübüyük, müzik prodüktörlüğü ve bas gitarda yer almıştır. Power metalin klasik yapısı ve Türk müziğinin ezgilerini birleştirme yeteneği ona hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda başarı kazandırmıştır.

1997’den bu yana oyuncu Janset ile birlikte olan Gözübüyük’ün diskografisi arasında Pentagram (1990), Trail Blazer (1992), Anatolia (1997), ve birçok diğer albüm bulunmaktadır.

Tarkan Gözübüyük haberleri

Tarkan Gözübüyük, Tarkan Gözübüyük biyografisi, Tarkan Gözübüyük hayatı, Tarkan Gözübüyük özgeçmişi, Tarkan Gözübüyük hakkında, Tarkan Gözübüyük doğum yeri
Tarkan Gözübüyük fotoğraf, Tarkan Gözübüyük video, Tarkan Gözübüyük resim, Tarkan Gözübüyük kimdir?, Tarkan Gözübüyük kaç yaşında?, Tarkan Gözübüyük nereli,
Tarkan Gözübüyük memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!